REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 sierpnia 2018

Brak podstaw do odmowy realizacji recepty refundowanej bez tytułu zawodowego lekarza

Artykuł pochodzi z serwisu

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi dotyczącymi tego czy na recepcie musi być podany tytuł zawodowy osoby uprawnionej oraz czy takie recepty (bez tytułu zawodowego) można realizować jako refundowane, Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska wyjaśnia…

W przypadku recepty wystawionej przez lekarza bez tytułu zawodowego wystarczy dopisać na rewersie recepty lekarz, pielęgniarka/położna (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– Brak jest podstaw do odmowy realizacji recepty jako recepty refundowanej bez tytułu zawodowego – czytamy w komunikacie Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. – W takim przypadku osoba realizująca receptę korzysta z paragrafu 10 ust. 2 pkt 2 (czytaj więcej: Czy apteka może poprawić lub uzupełnić nieprawidłowy tytuł zawodowy osoby wystawiającej receptę?).

Przepis ten mówi, że recepta w postaci papierowej, na której wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne poniższe dane, może zostać zrealizowana pod warunkiem dokonania następujących czynności: dane dotyczące osoby uprawnionej albo podmiotu – osoba wydająca określa je na podstawie posiadanych danych; osoba wydająca zamieszcza je w Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji;

– Należy zwrócić uwagę, że przez „posiadane dane” należy również rozumieć własną wiedzę np. lekarz przyjmujący w przychodni obok. Reasumując w przypadku recepty wystawionej przez lekarza w przypadku braku tytułu zawodowego wystarczy dopisać na rewersie recepty lekarz, pielęgniarka/położna – czytamy na stronie PKOIA.

Jednocześnie Izba zwraca uwagę, że Minister Zdrowia w swoich komunikatach oraz w uzasadnieniu do projektu nowelizacji zmian w rozporządzeniu w sprawie recept informuje, że recepty papierowe realizuje się na starych zasadach do 31 grudnia 2018 r.

– Jednakże w obiegu aptecznym są różne wzory recept. Jeden wzór w polu osoby uprawnionej posiada nadruk „data i podpis lekarza” lub „data i podpis pielęgniarki/położnej” drugi wzór posiada nadruk „data i podpis osoby uprawnionej” W pierwszym przypadku tytuł zawodowy jest określony poprzez nadruk. W drugim przypadku Izba proponuje postępować zgodnie z paragrafem 10 ust.2 pkt2, opisanym wyżej – czytamy na stronie Izby.

Źródło: PKOIA

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych