REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 4 października 2019

Brytyjscy farmaceuci dostali instrukcje od rządu w sprawie braku leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Brytyjski Departament Zdrowia wydał instrukcje dla farmaceutów, dotyczące postępowania w przypadku braków z dostawami leków z fluoksetyną. Serious Shortage Protocols (SSP) mają sprawić, że pacjenci będą rzadziej odsyłani przez farmaceutów do lekarza w przypadku braku leku w aptece.

Na ten moment Departament Zdrowia wydał trzy SSP. Dotyczą one leków z fluoksetyną w dawkach 10 mg, 30 mg i 40 mg. Na ten moment są to dawki, których brak jest najbardziej odczuwalny w brytyjskich aptekach. Jednocześnie nadal dostępna jest dawka 20 mg – zdecydowanie najpopularniejsza (czytaj również: Brytyjskie apteki będą dzielić się lekarstwami? Pomysł na brexit).

Serious Shortage Protocols zostały opracowane przez klinicystów. Zawierają one wskazówki dla farmaceutów, w jaki sposób mają postępować w celu zapewnienia pacjentom alternatywnego produktu w celu kontynuacji terapii. Farmaceuta musi dokonać profesjonalnej oceny, aby upewnić się, że alternatywny produkt jest odpowiedni dla pacjenta.

REKLAMA

– Wraz z wprowadzeniem pierwszych SSP, farmaceuci będą odgrywać nieocenioną rolę, pomagając pacjentom w uzyskaniu potrzebnych im leków. SSP powinny umożliwiać niektórym pacjentom otrzymywanie przepisanych leków w krótszym czasie niż mogłoby to być możliwe. SSP zawierają wiele wskazówek, które mają pomóc farmaceutom w podjęciu profesjonalnej decyzji dotyczącej zaopatrzenia pacjenta w leki. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie SSP będzie wymagało nowego sposobu pracy w aptekach, uważamy to za pozytywny krok, który daje sektorowi więcej swobody w dokonywaniu drobnych zmian w oferowanym leczeniu bez konieczności oczekiwania na indywidualną zgodę lekarza – podsumowuje tę sytuację Gordon Hockey, dyrektor operacyjny i wsparcia Pharmaceutical Services Negotiating Committee.

REKLAMA

Jak wyglądają takie SSP? Linki do nich poniżej.

Źródło: ŁW/PCNS

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych