REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 sierpnia 2019

Brytyjscy technicy farmaceutyczni dostaną więcej uprawnień?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu poinformował na łamach The Pharmaceutical Journal, że zbada, w jaki sposób można zaktualizować ustawodawstwo i praktykę apteczną, aby umożliwić technikom farmaceutycznym odegranie większej roli w wydawaniu leków w aptekach.

The Department of Heath and Social Care (DHSC) potwierdził, że technicy farmaceutyczni mogą odgrywać większą rolę podczas wydawania leków w aptekach. Rozwiązania takie zaproponowane zostały w dokumencie „Community Pharmacy Contractual Framework for 2019/20 to 2023/24”, opublikowanym 22 lipca 2019 r. To efekt obietnic rządowych związanych ze zmianami legislacyjnymi, które mają pozwolić na skuteczniejsze wykorzystanie umiejętności personelu aptecznego oraz klinicznej integracji farmaceutów (czytaj więcej: Problemy z obsadą kadrową mają również apteki w Wielkiej Brytanii).

W oświadczeniu dla The Pharmaceutical Journal DHSC wyjaśnia, że będzie analizować, w jaki sposób można zmienić prawo i praktykę apteczną, aby zwiększyć rolę techników farmaceutycznych w wydawaniu leków. Zaznaczono, że technicy zawsze działać będą pod nadzorem farmaceuty. Dzięki proponowanym zmianom, farmaceuci mają zyskać czas na bezpośredni kontakt z pacjentem, a przez to możliwe będzie lepsze wykorzystanie ich umiejętności klinicznych.

REKLAMA

DHSC potwierdził, że szczegółowo zbada przepisy dotyczące wydawania leków. Departament nie zdradził jednak o jakie konkretne przepisy chodzi. We wspomnianym dokumencie zapowiedziano, że „zmiany pozwolą usprawnić proces wydawania leków, co pozwoli farmaceutom wykorzystać ich umiejętności kliniczne w formie dodatkowych usług aptecznych” (czytaj również: Ustawa o zawodzie farmaceuty ograniczy uprawnienia techników? Zapowiadają protest…).

REKLAMA

Farmaceuta będzie mógł opuścić aptekę?

Zmiany zostaną opracowane przy współpracy z Pharmaceutical Services Negotiating Committee (PSNC). Eksperci zwracają jednak uwagę na jeszcze jeden problem.

– To co, rzuca się w oczy, to przeciągająca się dyskusja na temat odpowiedzialności farmaceuty i możliwości opuszczania apteki przez farmaceutę w godzinach pracy, aby mógł być zaangażowany w ‘primary care networks’” – zaznacza Gordon Hockey, dyrektor PSNC.

‘Primary care networks’ jest to projekt będący częścią NHS Long Term Plan, który przedstawia priorytety i zmiany funkcjonowania dla brytyjskiej służby zdrowia na kolejne 10 lat. ‘Primary care networks’ są to sieci podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszające od 30 000 do 50 000 pacjentów, których celem jest stworzenie zintegrowanych środowisk usług zdrowotnych (czytaj więcej: Farmaceuci i technicy potrzebni w brytyjskich domach opieki).

Niektórzy farmaceuci krytykowali tę propozycję, twierdząc, że powinni być zawsze dostępni na miejscu, w aptece. DHSC odpowiadając na te uwagi, twierdzi, że są one wynikiem niezrozumienia przedstawionych propozycji, a także „niesformułowania zasad tzw. zdalnego nadzoru apteki, przez farmaceutę”.

Oprac.: Kamil Bąk
Źródło: Pharmaceutical Journal

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych