REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 2 października 2018

Choroba refluksowa przełyku – dowiedz się więcej!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Choroba refluksowa przełyku (GERD, ang. gastro – esophageal reflux disease) jest popularnym schorzeniem, które często bywa nieprawidłowo rozpoznawane. W rezultacie może przyczyniać się do znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta. Miliony osób na świecie cierpi z powodu następstw tego schorzenia, począwszy od subtelnych dolegliwości, a skończywszy na poważnych chorobach, takich jak nowotwór krtani [1,2].

fot. shutterstock

REKLAMA

 

REKLAMA

Badania populacyjne sugerują, że objawy refluksu wystąpiły u 44% pacjentów, a u 24% pojawiły się co najmniej dwa razy w tygodniu [1, 2]. W Stanach Zjednoczonych około 5-7% populacji cierpi na refluks, a ⅓ odczuwa objawy przynajmniej raz w miesiącu [3].

 

Co to jest refluks przełyku?

 

Jest to choroba, której objawy występują na skutek wstecznego zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Głównym czynnikiem wpływającym na wystąpienie zmian patologicznych jest kwaśna treść żołądkowa, chociaż znaczenie mają również inne substancje, takie jak enzymy trawienne i żółć. Nasilenie choroby ocenia się na podstawie częstości zarzucania treści żołądkowej, do dystalnej części przełyku (za pomocą badania pH-metrycznego). Najbardziej charakterystycznym objawem refluksu jest specyficzne pieczenie, czyli tzw. zgaga. U ponad 70% pacjentów zgłaszających ten objaw choroby, stwierdza się tzw. nienadżerkową chorobę refluksową – ze względu na to, że nie wykryto zmian nadżerkowych w badaniu endoskopowym [1, 2].

 

Patogeneza refluksu

 

W warunkach fizjologicznych, dolny zwieracz przełyku rozkurcza się przy połykaniu, dzięki czemu pokarm może bezpośrednio trafić do żołądka. Mięsień następnie szybko się kurczy, aby zapobiec cofaniu się kęsa i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. W momencie nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać w kierunku gardła. Do struktur, których zaburzenie przyczynia się do rozwinięcia refluksu, zaliczają się jeszcze okrężne mięśnie gładkie, w dystalnej części przełyku i odnogi przepony [1, 2].

 

Do rozwoju choroby refluksowej może dojść także w przebiegu różnych chorób, takich jak: cukrzyca, alkoholizm oraz zaburzenia hormonalne. Na wystąpienie schorzenia mogą mieć wpływ także przyjmowane przez pacjentów medykamenty, na przykład: doustne środki antykoncepcyjne, leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc. Ryzyko wystąpienia refluksu zwiększają również czynniki nasilające relaksację dolnego zwieracza przełyku jak na przykład: kofeina, tłuszcze, palenie papierosów [1, 2].

 

W momencie nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać w kierunku gardła (fot. shutterstock)

 

Objawy refluksu

 

Oprócz zgagi, do typowych symptomów choroby zalicza się: puste odbijanie, uczucie cofania treści żołądkowej, pieczenie za mostkiem, nadkwasota, nudności, wymioty, ulewania, trudności w połykaniu, ślinotok, kwaśne odbijanie oraz ból górnej części brzucha. Dolegliwości nasilają się podczas ułożenia ciała “na wznak”, zwłaszcza po obfitym, tłustym posiłku oraz po pochylaniu się. Mimo wielu symptomów, rozpoznanie choroby nie jest proste. Zgaga wcale nie musi oznaczać refluksu, gdyż tylko 5-10% epizodów kwaśnego refluksu objawia się zgagą [2,4]. Objawy choroby można podzielić na przełykowe, pozaprzełykowe o udowodnionym związku z refluksem i pozaprzełykowe o prawdopodobnym związku z refluksem [3].

 

Mimo wielu symptomów, rozpoznanie choroby nie jest proste (fot. shutterstock)

 

Charakterystyka objawów refluksu:

 

Objawy przełykowe:

 • zgaga, ból w nadbrzuszu, odbijanie;
 • ból w klatce piersiowej;
 • cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

 

Zespół pozaprzełykowy o udowodnionym związku z refluksem:

 • kaszel refluksowy;
 • refluksowe zapalenie krtani;
 • refluksowy zespół astmatyczny;
 • zespół refluksowych nadżerek szkliwa zębów.

 

Zespół pozaprzełykowy o prawdopodobnym związku z refluksem:

 • zapalenie gardła;
 • idiopatyczne zapalenie płuc;
 • zapalenie zatok przynosowych i nawracające zapalenie ucha środkowego [3].

 

Ponadto, oprócz wspomnianych już wcześniej objawów typowych, wyróżniamy również obserwowane u niemowląt i dzieci, czyli: rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia snu, utrata masy ciała, niedokrwistość oraz objawy nietypowe, tj. poranna chrypka, dysfonia, suchość w gardle, nadmierne pragnienie, nieprzyjemny zapach z ust, krwioplucie, nawracające zapalenia oskrzeli i płuc [4].

Diagnoza choroby oraz wytyczne dotyczące leczenia, zostaną omówione w drugiej części artykułu, na którą już teraz serdecznie zapraszam.

 

Piśmiennictwo:

 

 1. https://gastrologia.mp.pl
 2. Banks M., & Brytania, W. Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie. Clinical Medicine 2009, 6 (9).
 3. Korzonek M., Dziergas, A., & Kuczyńska, M. Choroba refluksowa przełyku (GERD)—problem wciąż aktualny. Forum Medycyny Rodzinnej 2014; 8 (5):201-210.
 4. Krogulska A., & Wąsowska-Królikowska, K. Refluks żołądkowo-przełykowy a refluks krtaniowogardłowy–znaczenie w laryngologii. Otorynolaryngologia 2009, 8 (2).

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych