Chorzy na IPF piszą do Ministra Zdrowia | farmacja.pl

Chorzy na IPF piszą do Ministra Zdrowia

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-09 09:36:08 /

Pacjenci chorujący na idiopatyczne włóknienie płuc wystosowali list do Ministra Zdrowia, w którym domagają się refundacji dwóch podstawowych leków pomagających w tej dolegliwości.

Terapia na IPF kosztuje od 6 do 8 tys. zł miesięcznie. - Biorąc pod uwagę, że na chorobę zapadają głównie osoby starsze, po 55. roku życia, często już na emeryturze, to bariera właściwie nie do pokonania - mówi w radoi RMF Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF.

Tłumaczy on, że pacjenci nie mają dostępu do leków. Mimo że znajdują się one w Polsce w obrocie, to chorzy na IPF umierają gdyż są one zbyt drogie.Leki, o które walczą pacjenci, od kilku lat są refundowane w większości krajów. Jako jedyne dają szansę na dłuższe życie. Dłuższe niż 3 lata, bo tylko tyle przeżywa połowa chorych.

- Ci którzy brali ten lek w badaniach klinicznych, żyją do tej pory osiem, dziesięć a znam nawet osobę, która żyje 15 lat - opowiada Karpowicz w RMF.

Idiopatyczne włóknienie płuc diagnozowane jest u tysiąca osób rocznie. Leki potrzebne są dla 200-300 pacjentów. W środę chorzy na IPF zamierzają przyjść przed Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: rmf24.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj