Ciąża OTC | farmacja.pl

Ciąża OTC

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-21 10:44:00 /

Kobiety w ciąży i matki karmiące należą do najbardziej wymagających pacjentów w aptece, przy których farmaceuta musi wykazać się nie tylko doskonałą wiedzą, ale i pewnością w słuszność własnej rekomendacji.

Szacuje się, że ok. 80% kobiet w Europie i USA sięga w czasie ciąży po preparaty OTC. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i rozpowszechnieniem informacji o lekach pacjentki coraz chętniej i łatwiej podejmują decyzję o zastosowaniu danego preparatu OTC w celu poprawienia swojego komfortu życia. Najczęściej taka farmakoterapia dotyczy suplementacji witaminowej, bólu różnego pochodzenia, problemów alergicznych, przeziębień, infekcji dróg rodnych oraz problemów gastrycznych.

Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży mogą wpływać na skuteczność terapii, wywoływać lub nasilać pewne dolegliwości, a obawy związane z działaniem substancji leczniczych na rozwijający się płód sprawiają, że dobór odpowiedniej, bezpiecznej farmakoterapii jest utrudniony. Wiele substancji chemicznych może prowadzić do zaburzeń rozwoju embrionalnego, płodowego i pourodzeniowego oraz wpływać na przebieg ciąży i porodu.
Obecnie istnieją dwa system klasyfikacji leków oceniających ryzyko ich stosowania w ciąży - FDA i ADEC. Żaden z nich nie uwzględnia jednak leków ziołowych, które powszechnie uznawane są za bezpiecznej. Niestety tak nie jest.

Wysokie dawki kopru włoskiego są przeciwwskazane w ciąży ze względu na działanie pobudzające czynność skurczową macicy (nie dotyczy to herbatek i naparów stosowanych w normalnych dawkach). Bylica, gorzknik kanadyjski, ruta, szyszkojagoda jałowca – powinny być unikane ze względu na możliwe działanie poronne. Świetlik lekarski stosowany w ciąży może być powiązany z występowaniem wad takich jak encefalia czy transpozycja naczyń krwionośnych u płodu.

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj