Co dalej z 'apteką dla aptekarza'?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-30 09:06:11 /

Pomimo krytycznego wniosku Komisji Nadzwyczajnej nie można wykluczyć dalszego procedowania nad projektem ustawy, prowadzącego do przyjęcia go w III czytaniu. Jak podkreśla poseł PiS Waldemar Buda partia rządząca nadal zamierza przegłosować tę ustawę - piszą eksperci kancelarii DZP.

Zdaniem prawników z Kancelarii DZP prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne mogą potoczyć się dwojako. Z pewnością jednak projekt trafi pod obrady plenarne Sejmu, gdzie odbędzie się jego drugie czytanie.

Prawnicy DZP przypominają, że drugie czytanie projektu ustawy obowiązkowo musi poprzedzić przedstawienie przez Komisję Nadzwyczajną swojego sprawozdania. W tym przypadku zobligowany został do tego poseł sprawozdawca- Michał Cieślak, który w trakcie posiedzenia komisji ds. deregulacji - opowiedział się za odrzuceniem projektu.

"W pierwszej wersji powyższego scenariusza posłowie w odpowiedzi na wniosek komisji o odrzucenie projektu ustawy zgłaszają do niego poprawki oraz kierują go raz jeszcze na posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji w celu ustalenia przez nią wspólnego stanowiska. W drugiej wersji tego scenariusza posłowie nie zgłaszają poprawek, przechodząc tym samym do III czytania celem odrzucenia projektu zgodnie z wnioskiem Komisji. Przy czym, możliwe jest natychmiastowe przejście do III czytania – tuż po II czytaniu, jak i wyznaczenie terminu III czytania na inny dzień (najprawdopodobniej na ostatni dzień danego posiedzenia Sejmu)"- czytamy w opinii przygotowanej przez prawników DZP dr Marcina Romanowicza oraz Szymona Łajszczaka.
"Należy podkreślić, że pomimo krytycznego wniosku Komisji Nadzwyczajnej nie można wykluczyć dalszego procedowanie nad projektem ustawy, prowadzącego do przyjęcia go w III czytaniu. Jak podkreśla poseł PiS Waldemar Buda partia rządząca nadal zamierza przegłosować tę ustawę. Po konsultacjach z przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS oświadczył on dzisiaj w wypowiedzi dla mediów, że „nic się nie zmieniło” w tej kwestii. Ten drugi scenariusz również dzieli się na dwie wersje"- oceniają eksperci DZP.

Pierwsza opcja tzw.rozłożona w czasie zakłada, że po wniesieniu ewentualnych poprawek przez posłów w trakcie drugiego czytania (chodzi m.in. o poprawkę zakładającą pozostawienie przewidzianych w niej ograniczeń, jednak bez apteki dla aptekarza, którą zgłosić miał również poseł Michał Cieślak) - projekt zdaniem prawników zostanie ponownie skierowany na posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej.

"Oznaczałoby to konieczność przepracowania go zgodnie z uwagami zebranymi w ramach drugiego czytania. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi powyżej, drugiego czytania można się spodziewać najwcześniej na następnym posiedzeniu Sejmu w dniach 8-10 lutego br. Na chwilę obecną nie sposób jednak przewidzieć, kiedy w tej wersji nastąpiłoby trzecie czytanie"- wskazują prawnicy.

Druga wersja obecnego scenariusza zakłada brak poprawek w trakcie II czytania, a co za tym idzie przejście do III czytania. W wersji ekspresowej II i III czytanie projektu ustawy może odbyć się tego samego dnia, zaś cały projekt może zostać przyjęty już na następnym posiedzeniu Sejmu (8-10 lutego br.).

Źródło: blog.dzp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ