REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 maja 2018

Co dalej z docelową regulacją rynku aptecznego w Polsce?

Artykuł pochodzi z serwisu

Posłanka Maria Małgorzata Janyska skierowała do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie konferencji podsumowującej rok funkcjonowania ustawy, która wprowadziła zasadę „Apteka dla aptekarza”. Domaga się ona odpowiedzi na szereg pytań dotyczących organizacji konferencji i dalszych zmian na rynku aptek…

Zdaniem posłanki niezbędne jest, aby ocenić jak funkcjonują nowe przepisy nie tylko w gronie zwolenników ustawy, ale także środowisk, które wskazywały mankamenty. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że kierowany przez Pana resort zorganizował w dniu 21 maja b.r., wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską, konferencję podsumowującą rok funkcjonowania ustawy „Apteka dla aptekarza” – pisze posłanka Janyska w swojej interpelacji. – Niestety jak informują organizacje pracodawców, resort zdrowia nie potraktował równo wszystkich partnerów społecznych i nie zaprosił na nią przedstawicieli organizacji pracodawców.

Posłanka Platformy Obywatelskiej uważa, że rozmowa na temat funkcjonowania ustawy tylko z samorządem aptekarskim z pewnością nie da rzeczywistego obrazu tego rynku.

– Jest to rynek regulowany, a więc wymagający szczególnego starania i dbania o równowagę, gdyż bardzo łatwo można uprzywilejować nadmiernie wybrane podmioty, ze szkodą dla potencjalnych korzyści klientowskich – pisze parlamentarzystka i zwraca uwagę, że podczas prac nad ustawą wskazywano wiele przykładów nieuzasadnionych racjonalnie rozwiązań i kryteriów obowiązkowych do spełnienia, by móc być właścicielem apteki i ją prowadzić.

Zdaniem posłanki niezbędne jest, aby ocenić jak funkcjonują nowe przepisy nie tylko w gronie zwolenników ustawy, ale także środowisk, które wskazywały mankamenty.

– Stąd moja interpelacja o przestrzeganie zasad otwartej i szerokiej debaty, niezbędnej zarówno przed uchwaleniem przepisów, jak i ex post – pisze Maria Janyska i zadaje Ministrowi Zdrowia pytania:

  • Kto był faktycznym organizatorem konferencji i personalnie decydował o skierowaniu zaproszeń do wybranej części strony społecznej?

  • Czy nie uważa Pan, że organizowanie konferencji w ministerstwie powinno być równoznaczne z powszechnym dostępem do niej wszystkich zainteresowanych środowisk, czyli co najmniej podmiotów uprawnionych do konsultacji, opiniowania branżowych aktów prawnych i uczestniczących w pracach nad nimi w Sejmie?

  • Czy nie zależy Panu na tym, by tak wrażliwy rynek – rynek leków, był normowany transparentnie, z zapewnieniem równego traktowania wszystkich partnerów społecznych?

  • Czy resort rozpoczął już prace nad docelową regulacją rynku aptecznego w Polsce, co było zapowiadane podczas prac nad ustawą zwaną „apteka dla aptekarza”? Na jakim są etapie? Czy wyniki tej „jednostronnej” konferencji mają być także materiałem do tych prac?

Źródło: Interpelacja nr 22514

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych