Co dalej z uprawnieniami techników? | farmacja.pl

Co dalej z uprawnieniami techników?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-11 11:27:41 /

Poprawka dotycząca uprawnień techników farmaceutycznych będzie omawiana podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia. Dyskusji na ten temat nie zabrakło też podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu.

Wczoraj pod Ministerstwem Zdrowia protestowali przedstawiciele techników farmaceutycznych, domagając się między innymi odrzucenia poprawki precyzującej uprawnienia tej grupy zawodowej do wydawania leków bardzo silnie działających (czytaj więcej: Uporządkowanie czy ograniczenie uprawnień techników farmaceutycznych?). W trakcie protestu z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia - Markiem Tombarkiewiczem - spotkała się Marzena Napieracz-Lubomska z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek. Po spotkaniu zapewniała, że rząd wycofa się z poprawki do artykułu 91 Prawa farmaceutycznego (czytaj więcej: Rząd wycofa się ze zmian w Prawie farmaceutycznym?).

- Po zapoznaniu się z naszymi postulatami, jeszcze raz podejmie próbę rozmów z technikami farmaceutycznymi - mówiła Napieracz-Lubomska o rozmowach z Tombarkiewiczem. - Na dzień dzisiejszy rząd prawdopodobnie wycofa się z poprawki do artykułu 91 Prawa farmaceutycznego, czyli nie będzie tam zapisu o Farmakopei. Ale czy to się spełni, to zobaczymy, ponieważ jutro głosowanie.

Co innego jednak mówił jednak minister Tombarkiewicz podczas posiedzenia Sejmu kilka godzin później.

- Złożone poprawki nie ograniczają praw techników farmaceutycznych co do możliwości wydawania konkretnych leków. To, co było postulowane, zostało przez tę poprawkę zmienione. Jednocześnie otwartą kwestią do dalszych rozmów z technikami, przedstawicielami zawodu technika farmaceutycznego jest kontynuacja lub… W 2014 r. podjęto decyzję o zawieszeniu dalszego kształcenia na kierunku technik farmaceutyczny – ostatni nabór ma być teraz, w roku 2017/2018. Jesteśmy otwarci na rozmowy. Dzisiaj padła propozycja wprowadzenia kształcenia na poziomie licencjackim i wydaje się, że to jest bardzo dobra propozycja, nad którą będziemy w dalszym ciągu pracować.
Z kolei Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że sprawa techników farmaceutycznych będzie dyskutowana podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia.

- Notabene osobom, które nie były 2 lata temu w Sejmie, przypominam, że kwestię techników w dość podobny sposób chciał uregulować rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u, pan minister Arłukowicz. Wówczas się z tego państwo wycofaliście, i dobrze. Tę sprawę rzeczywiście przy dużej nowelizacji trzeba rozstrzygnąć - mówił Latos.

- Ograniczacie państwo prawa nie tylko techników farmaceutycznych, których tak naprawdę likwidujecie, ale doprowadzacie do tego, że pacjent, który idzie do apteki, punktu aptecznego prowadzonego przez technika farmaceutycznego, nie będzie miał dostępu do pewnej kategorii leków - mówiła posłanka Elżbieta Radziszewska z Platformy Obywatelskiej.

Zachęcamy do lektury artykułu opisujące go historię dziury w Prawie farmaceutycznym, pozwalającej technikom farmaceutycznym sprzedawać leki bardzo silnie działające - Substancje bardzo silnie działające i technicy farmaceutyczni.

Źródło: sejm.gov.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj