Co farmaceuta musi wiedzieć o suplementach diety? | farmacja.pl

Co farmaceuta musi wiedzieć o suplementach diety?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2018-04-15 18:57:36 /

Suplementy diety są coraz częściej traktowane jako za łatwy sposób wzbogacenia źle zbilansowanej diety, ale także element nowej mody związanej ze zdrowym stylem życia. Zjawisko to coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży. W całej Polsce odbywają się konferencje pt.: "Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna w aptekach ogólnodostępnych", w trakcie których farmaceuci mogą dowiedzieć kiedy suplementacji potrzebują różne grupy pacjentów.

Pierwsze spotkanie z serii konferencji odbyło się w połowie marca w Warszawie. Wydarzenie to zgromadziło osoby z branży farmaceutycznej, w szczególności pracowników aptek, którzy na co dzień odpowiedzialni są za rekomendację pacjentom suplementów diety. W trakcie konferencji mogą oni poznać zasady prawidłowego żywienia i rolę żywności funkcjonalnej w racjonalnej suplementacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące racjonalnego stosowania suplementów diety u dzieci i młodzieży oraz prezentacja nowej marki polskich suplementów diety.

Najbliższe spotkanie w ramach serii konferencji pt.: "Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna w aptekach ogólnodostępnych" odbędzie się już 21 kwietnia w Krakowie. Kurs jest realizowany w ramach kształcenia ustawicznego farmaceutów, za który można otrzymać 5 punktów "twardych" oraz 2 punkty "miękkie" (rejestracja na stronie racjonalnasuplementacja.pl). W programie wydarzenia znajdą się wykłady na następujące tematy:

Zasady prawidłowego żywienia i rola żywności funkcjonalnej a racjonalna suplementacja diety
Populacje szczególnie narażone na niedobory składników odżywczych – suplementacja diety u kobiet ciężarnych
Hipowitaminoza D - skutki i zasady suplementacji diety
Suplementacja diety u dzieci i młodzieży
Stosowanie diet wegetariańskich a niedobory pokarmowe
Stany kliniczne wymagające suplementacji diety
Suplementacja diety u osób w wieku starszym
Najczęstsze błędy w suplementacji składników odżywczych. Interakcje z dietą i lekami
Czy farmaceuta może ocenić suplement diety w aptece – kryteria oceny

- Podeszliśmy do tematu racjonalnej suplementacji dosyć szeroko - mówiła Agata Dutkiewicz, wykładowca podczas konferencji, magister dietetyki i psychologii. - Zawarliśmy merytoryczne wykłady dotyczące żywności funkcjonalnej, bilansowania jadłospisu, żywności wzbogaconej. Zwróciliśmy uwagę, na to które grupy z populacji są bardziej narażone na rozwój niedoborów pokarmowych.
W tracie konferencji omawiane są między innymi kwestie niedoborów pokarmowych u osób stosujących diety wegetariańskie. Uczestnikom przybliżane jest również zagadnienie stanów klinicznych wymagających suplementacji diety.

- Bardzo dużo mówiliśmy też o tym w jakich jednostkach chorobowych suplementacja diety jest wskazana, o ile w ogóle jest wskazana. Jakie są schematy postępowania leczniczego w różnych chorobach i gdzie ta suplementacja ma tutaj swoje miejsce. Na koniec postanowiliśmy wspomnieć o błędach, które często pojawiają się przy nieracjonalnej suplementacji diety – podsumowała pierwsze spotkanie w Warszawie, Agata Dutkiewicz.

Uczestnicy warszawskiej konferencji podkreślali, że zdobyte podczas wykładów informacje pozwoliły im usystematyzować i odświeżyć wiedzę ze studiów, a to zdecydowanie pomoże im w codziennej pracy w aptece i w kontaktach z pacjentami. Jak wyglądało spotkanie, można przekonać się, oglądając reportaż z tego wydarzenia.

- Udało mi się pogłębić i usystematyzować wiedzę dotyczącą suplementów diety. Dowiedziałam się nowych rzeczy związanych z farmakologią suplementów diety, a także poznałam kilka aspektów prawnych - mówi mgr farm. Marta Chrostowska, uczestniczka konferencji. - Udało mi się też zapoznać z ofertą firmy Receptura Farmaceutów, którzy produkują polskie suplementy diety o dobrej jakości. Dziękuję za konferencję. Była świetna!

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj