REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 grudnia 2019

Co w farmacji piszczy – Święta i niestrawność tuż, tuż!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Niestrawność to typowy problem, z którym borykamy się w okresie okołoświątecznym. Wzdęcia, kolki, zgaga… Jak w takiej sytuacji może pomóc farmaceuta? Ponadto dowiedz się, jak przyrządzić dobrze znaną kamforę oraz co zrobić z przepisanym lekiem na e-recepcie bez dawkowania.

Nitromint bez dawkowania

Na e-recepcie przepisano dwa opakowania Nitromintu bez dawkowania. Pacjent w ciągu 30 dni odebrał jedno opakowanie. Czy może odebrać drugie opakowanie po 30 dniach? Czy bez sposobu dawkowania po 30 dniach nie można zrealizować takiej e-recepty (czytaj więcej: Nitromint bez dawkowania na e-recepcie)?

Jak przyrządzić kamforę?

Kamfora to związek występujący w niektórych drzewach z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Pozyskiwano ją głównie z kory, gałązek i drewna cynamonowca kamforowego (Cinnamomum camphora Ness et Eberm.) przez destylację z parą wodną i sublimację (czytaj więcej: Kamfora).

REKLAMA

Braki leków to wcale nie nowy problem

 Problem braku leków staje się problemem o charakterze globalnym, coraz częściej dotykającym farmaceutów szpitalnych. W tym celu Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych od 2012 roku przeprowadza okresowe badania o zasięgu ogólnoeuropejskim. Ich celem jest zgromadzenie informacji na temat pojawiających się transgranicznych czasowych braków w dostępie do leków (czytaj więcej: Braki leków w Europie cz. 1).

REKLAMA

Co na niestrawność?

Dyspepsja, popularnie określana jako niestrawność, charakteryzuje się co najmniej jedną z następujących dolegliwości: po posiłkowe uczucie pełności, wczesne uczucie sytości, ból lub uczucie pieczenia w nadbrzuszu. Najczęściej ujawniają się jedynie w ciągu dnia i nie zaburzają snu (czytaj więcej: Apteczne sposoby na niestrawność).

Oprac. IK

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych