REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 23 sierpnia 2018

Coolomaty, Lodówkomaty – nadzieja dla e-aptek?

Artykuł pochodzi z serwisu

„Firma InPost (ale też cała branża) otrzymała kilka lat temu dość bolesny cios od Inspekcji Farmaceutycznej, która w swoich interpretacjach zabrania dostarczania aptekom leków OTC do maszyn tej firmy. Maszyna, która gwarantuje utrzymanie kontrolowanych, chłodnych warunków, przywróciłaby ponownie usługę Inpostu, czy jego konkurencji dla pacjentów” – ocenia ekspert e-commerce.

Warto zastanowić się, jak lokalnie wykorzystać maszyny gwarantujące utrzymanie chłodnej temperatury (fot. Shutterstock)

Jedną z najgłośniejszych i najczęściej komentowanych nowości rynku e-commerce w czerwcu była zapowiedź Rafała Brzoski dotycząca pilotażu wdrożenia chłodzonych paczkomatów („Lodówkomatów”). Temat ten żył co prawda od kilku lat, ale dopiero teraz sprawy nabrały tempa. (czytaj więcej: Leki w paczkomatach nie przeszły. Uda się z lodówkomatami?).

REKLAMA

Okazuje się, że InPost wcale nie był pierwszy – od września 2017 roku, w Warszawie działa kilkadziesiąt Coolomatów, należących do konkurencyjnej spółki. Czy działania obu firm spowodują rozwój rynku i przyczynią się do rewolucji na rynku e-aptek?

REKLAMA

– To, że maszyny chłodzące mogłyby wyeliminować problemy e-aptek w zakresie logistyki, jest dla każdego uczestnika rynku sprawą oczywistą. Wiele leków wymaga przechowywania w chłodnych, kontrolowanych warunkach – część z nich przechowuje się w lodówkach – ocenia ekspert, Grzegorz Głowniak na swoim blogu eapteki.info.

Jego zdaniem model click&collect w zakupach aptecznych rozwija się w Polsce znakomicie – stąd można przypuszczać, że wielu pacjentów chętnie skorzystałaby z oferty automatów chłodzących.

– InPost (ale też cała branża) otrzymała kilka lat temu dość bolesny cios od Inspekcji Farmaceutycznej, która w swoich interpretacjach zabrania dostarczania aptekom leków OTC do maszyn tej firmy (w wielu przypadkach zresztą zupełnie słusznie). Maszyna, która gwarantuje utrzymanie kontrolowanych, chłodnych warunków, przywróciłaby ponownie usługę Inpostu, czy jego konkurencji dla pacjentów – ocenia Głowniak. – Samo pojawienie się maszyn gwarantujących utrzymanie chłodnej temperatury nie wprowadzi wielkiej rewolucji na rynku e-aptek. Z tego co udało nam się dowiedzieć – ani Coolomat, ani Inpost nie są w stanie, na dzień dzisiejszy, zapewnić gwarantowanego, chłodnego łańcucha dostawy od apteki (np. ze Śląska) do maszyny (np. w Gdańsku). Jeśli jednak maszyny staną się powszechne – nie jest wykluczone, że ktoś pokusi się o takie rozwiązanie.

Zdaniem eksperta może się również zdarzyć tak, że specjalizujący się w farmacji albo artykułach spożywczych spedytorzy (Poltraf, Pharmalink, Raben) w porozumieniu z Coolomat / Inpost – stworzą usługę, która zapewni transport leków między miastami i pakowanie ich do maszyn chłodzących.

– I to rzeczywiście byłby prawdziwy krok milowy w zakresie logistyki e-aptek – nie tylko dla leków OTC, ale przede wszystkim na przyszłość – w transporcie leków na receptę (insuliny, szczepionki, inne produkty RX wymagające przechowywania w lodówce) – twierdzi Grzegorz Głowniak.

Wskazuje on też, że warto zastanowić się, jak lokalnie wykorzystać maszyny gwarantujące utrzymanie chłodnej temperatury. Pamiętając, że rynek click&collect rozwija się bardzo dobrze, funkcjonujące dzisiaj apteki internetowe z Warszawy czy Krakowa powinny już teraz pomyśleć o możliwości uruchomienia „sprzedaży lokalnej”.

– W ten sposób pacjent mógłby odebrać zamówiony przez Internet lek w maszynie chłodzącej nawet za kilka godzin od złożenia zamówienia. O tej samej usłudze może pomyśleć apteka tradycyjna z najbliższej okolicy stolicy, która dzięki uruchomieniu „lokalnej” sprzedaży internetowej może fantastycznie powiększyć sobie rynek odbiorców. Pozycjonując się w Google wyłącznie lokalnie na nazwy leków + miasto (która ogólnopolska apteka internetowa dzisiaj to robi J?) można uzyskać całkiem satysfakcjonujący zasięg – ocenia Głowniak. – Do tego dochodzi niezwykła przewaga w stosunku do aptek ogólnopolskich, jaką jest czas realizacji zamówienia. Działając na rynku lokalnym i posiadając produkt na magazynie apteka jest w stanie dostarczyć go do Coolomatu nawet w ciągu godziny.

Źródło: eapteki.info

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych