REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 września 2019

Coraz więcej pieniędzy idzie na rozwój branży farmaceutycznej – dlaczego?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Książka eksperta z Akademii Leona Koźmińskiego na temat analizy ekonomicznej branży medycznej wyraźnie pokazuje nowy trend. Polega on na tym, że zdecydowanie więcej inwestuje się w sektor farmaceutyków. Powodem jest starzejące się społeczeństwo.

Autor książki dr. Waldemar Karpa, ekspert w dziedzinie ekonomii i zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego przez dwa lata analizował światowy sektor medyczny. W efekcie opublikował niedawno książkę „Osobliwości innowacji medycznych. Analiza ekonomiczna”. 

Pozycja lidera światowego

Jak wynika z przedstawionych przez niego prognoz, w ciągu najbliższych pięciu lat na badania i rozwój w branży leków zostanie wydane aż 240 mld dolarów. To daje jej pozycję lidera na świecie, nawet przed branżą IT (czytaj również: Branża farmaceutyczna zainwestowała ponad 300 mln zł w reklamę w kwietniu). Najwięcej w badania i rozwój inwestuje w branży farmaceutycznej i biofarmaceutycznej firma Roche – 11,7 mld dolarów.

REKLAMA

Całkowite wydatki branż w horyzoncie najbliższych pięciu lat mają wynieść 237,5 mld dolarów (203,9 mld w branży farmaceutycznej oraz 33,5 mln w gałęzi sprzętowej). – Przychody liderów przemysłu farmaceutycznego porównywalne są z przychodami największych firm technologicznych, jak choćby firmy Apple, gdzie kształtują się na poziomie 260 mld dolarów – podkreśla dr Karpa.

REKLAMA

Starzy ludzie potrzebują więcej leków

Ten ogromny wzrost inwestycji w badania i rozwój branży farmaceutycznej to wynik tego, że bogate społeczeństwa szybciej się starzeją. W Niemczech średni wiek to 47 lat, czyli o 10 lat więcej niż 30 lat temu. W Polsce to 41 lat, czyli 9 lat więcej niż 30 lat temu. Najstarsi są mieszkańcy Monako (średnia to 53 lata) i Japonii (47 lat). A im starsze społeczeństwo, tym większy popyt na leki (czytaj również: Branża farmaceutyczna nie musi bać się kryzysu – tak wynika z raportu IQVIA).

Najnowsze wskaźniki innowacyjności, w tym Dervent World Patent Index, pokazują, że firmy, które tworzą i dostarczają specjalistyczną aparaturę medyczną oraz koncerny farmaceutyczne wygenerowały 18% światowych innowacji, a wliczając sektor biotechnologii aż 31% – zaznacza dr Karpa.

Źródło: IK/money.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych