Czego potrzebują pacjenci by rozwijać swoje kompetencje zdrowotne? | farmacja.pl

Czego potrzebują pacjenci by rozwijać swoje kompetencje zdrowotne?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-17 10:13:25 /

Sprzedaż pozaapteczna powinna być dla pacjentów dostępna, ale pod warunkiem stworzenia im solidnego dostępu do wiedzy - twierdzi Ewa Borek, Prezes Fundacji MY Pacjenci w felietonie dla MedExpress.

- Już dziś połowa z nas radzi sobie z prostymi problemami typu przeziębienie, ból głowy czy katar bez pomocy lekarza, za to z pomocą farmaceuty. I 90% z nas jest zadowolonych z efektów takiego samoleczenia - pisze Ewa Borek i dodaje, że pacjenci muszą mieć dostęp do leków i informacji do nich, by mogli rozwijać własne kompetencje zdrowotne.

Szefowa Fundacji MY Pacjenci zauważa, że leki nabywane w aptece, gdzie za ladą stoi farmaceuta i doradzi jak je bezpiecznie i odpowiedzialnie zażywać to optymalna okoliczność. Często Polacy zmuszeni są jednak kupić leki poza apteką – w sklepie, drogerii, na stacji benzynowej.
- I to dobrze, bo mamy je pod ręką, gdy apteka jest zamknięta albo jest daleko. Ale źle, bo nie ma tam fachowego personelu, który doradzi, jak z tych leków odpowiedzialnie korzystać. Dlatego sprzedaż pozaapteczna powinna być dla pacjentów dostępna, ale pod warunkiem stworzenia im solidnego dostępu do wiedzy - twierdzi Borek i sugeruje, że rozwiązaniem problemu mogłaby być całodobowa infolinia farmaceutyczna albo dobry, rzetelny, autoryzowany portal wiedzy o leczeniu i samoleczeniu z czatem i możliwością uzyskania porady w czasie rzeczywistym online.

- Tak więc dostęp do leków poza apteką tak, ale za cenę dostępu do informacji dla pacjentów, jak je odpowiedzialnie stosować. A docelowym marzeniem pacjenta pozostaje to, żeby lek jak pizza mógł dotrzeć na telefon do domu lub do pracy – ale przy tym rozwiązaniu jeszcze się nie upieramy choć już pytamy – właściwie dlaczego by nie? – pyta Ewa Borek.

Źródło: medexpress.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj