Czy Amazon miałby stać się kolejną z polskich hurtowni farmaceutycznych? | farmacja.pl

Czy Amazon miałby stać się kolejną z polskich hurtowni farmaceutycznych?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-30 11:54:29 /

Zbigniew Niewójt uspokaja, że Amazon nie może być podmiotem prowadzącym sprzedaż internetową z terenu Polski. O pogłoskach na temat poważnego zainteresowania internetowego potentata rynkiem aptecznym, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

O tym, że Amazon planuje dalszy rozwój handlu lekami przez internet pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (czytaj więcej: Amazon wejdzie na rynek apteczny?). Temat ten podjął również Jakub Styczyński z Gazety Prawnej, który postanowił zapytać o szanse Amazona na zawojowanie polskiego rynku aptecznego Zbigniewa Niewójta p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- Polskie prawo jest bardziej restrykcyjne wobec sprzedaży internetowej leków od regulacji legislacyjnych innych państw i na pierwszy rzut oka trudno znaleźć niszę, w której taki podmiot mógłby zadebiutować na naszym rynku. Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości szczegółów rozwiązania, w jakie miałby zaangażować się tak duży gracz. Urzędnicy nie powinni zbytnio teoretyzować, zawsze oceniamy bowiem konkretny przypadek. Ale nawet bez dogłębnej analizy jasne jest, że Amazon nie może być podmiotem prowadzącym sprzedaż internetową z terenu Polski. Czy Amazon miałby stać się kolejną z polskich hurtowni? Być może, ale wtedy odpada możliwość sprzedaży leków do pacjenta - mówi p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Jego zdaniem hurtownia założona przez Amazon mogłaby prowadzić sprzedaż do aptek. Tylko takie umowy byłyby zgodne z prawem. Ale to wyklucza sprzedaż internetową, bo taką mogą prowadzić tylko apteki. Z kolei ograniczeniem do otwarcia apteki przez taki podmiot jak Amazon jest wprowadzona niedawno 'apteka dla aptekarza'.

- Chyba że sprzedaż odbywałaby się z apteki z kraju unijnego, w którym sprzedaż internetowa jest dozwolona. Wtedy wchodziłyby w grę relacje między polskim prawem a prawem innego kraju unijnego, z uwzględnieniem prawa do swobodnego przepływu towarów. Natomiast kluczowe jest odniesienie się do konkretnego schematu działania - na razie uprawiamy futurologię - mówi Niewójt w Gazecie Prawnej.

Cała rozmowa dostępna na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj