REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 27 listopada 2019

Czy antybiotyki mają wpływ na wystąpienie choroby Parkinsona?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W badaniu opublikowanym przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach stwierdzono potencjalne powiązanie pomiędzy stosowaniem doustnych antybiotyków a ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. Podejrzewa się, że zmiany wywołane przez antybiotyki w obrębie mikroflory jelitowej mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby.

Odkrycia sugerują, że może upłynąć nawet 15 lat od zastosowania antybiotyku do pojawienia się pierwszych symptomów choroby Parkinsona (czytaj również: Francja – nielegalne testy leków na Alzheimera i Parkinsona). Badanie jest kontynuacją wcześniejszych odkryć, gdzie zauważono związek zmiany mikroflory jelitowej z wystąpieniem Parkinsona, jednak powód tej koincydencji pozostał nieznany.

Te same badania wykazały, że zmiany w jelitach typowe dla choroby Parkinsona mogą pojawić się 20 lat przed zdiagnozowaną chorobą. Osoby z dolegliwościami jelitowymi, takimi jak syndrom jelita drażliwego czy chorobami związanymi z zapaleniem jelita są bardziej narażone na wystąpienie choroby Parkinsona.

REKLAMA

Związek pomiędzy stosowaniem niektórych antybiotyków a chorobą Parkinsona pasuje do aktualnego spojrzenia na tę dolegliwość, czyli hipotezę, że patomechanizm choroby może znajdować się w jelitach i być związany ze zmianami w mikrobiocie, powstałymi lata przed stwierdzeniem typowych dla Parkinsona objawów – oznajmił Dr Filip Scheperjans, neurolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach. – Badania mogą również wpłynąć na praktykę przepisywania antybiotyków w przyszłości – dodaje Scheperjans.

REKLAMA

Źródło:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/327132.php?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter#2,
  • Mertsalmi T. H., Pekkonen E. & F. Scheperjans (2019). Antibiotic exposure and risk of Parkinson’s disease in finland: A nationwide case‐control study. Movement Disorders.

Oprac. KB

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych