REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 21 grudnia 2018

Czy e-recepta ułatwi seniorom dostęp do bezpłatnych leków?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Zdaniem farmaceutów oraz lekarzy osoby powyżej 75. roku życia powinny dostawać recepty na bezpłatne leki od wszystkich specjalistów. Obecnie mogą przepisywać je tylko lekarze POZ i pielęgniarki. Informatyzacja sprawia w systemie będzie widać, jakie leki przepisano seniorom.

W tej chwili recepty na bezpłatne leki 75+ (z listy „S”) mogą wypisywać lekarze lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To ograniczenie ma na celu kontrolowanie, ile i jakie leki zażywają seniorzy oraz zapobieganie ich nadużywaniu – jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Ułatwienie dla seniorów

Jednak lekarze i farmaceuci uważają, że dzięki informatyzacji wszystkie przepisane leki będzie widać w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Zatem należy rozszerzyć prawo do wystawiania recept na bezpłatne medykamenty na innych specjalistów. Przede wszystkim bardzo ułatwiłoby to życie pacjentom. Obecnie często muszą chodzić do dwóch lekarzy – na konsultację do specjalisty i po receptę do POZ.

REKLAMA

Zwolennikiem takiej zmiany jest Marek Tomków, wiceprezes naczelnej Rady Aptekarskiej.

REKLAMA

– Obowiązujące rozwiązanie sprawia, że wydłużają się kolejki do POZ, bo specjaliści piszą tylko kartkę i wysyłają pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu. Prowadzi to do absurdów, że bezpłatnego leku dla seniora nie może przepisać geriatra czy leczący go kardiolog, ale może pracujący w POZ pediatra czy pielęgniarka. De facto lekarze, którzy najczęściej leczą 70-latków, nie mogą im wystawiać recept na bezpłatne leki – mówi dla Gazety Prawnej.

Resort nie planuje zmian

W przypadku e-recepty historia wypisywanych leków będzie widoczna w IKP. Jak argumentuje Tomków, każdy specjalista będzie mógł sprawdzić, czy tego samego leku nie przepisał lekarz rodzinny.

– A więc idea, że przepisywanie leków 75+ powinno być koordynowane przez POZ, ma sens tylko do momentu upowszechnienia e-recepty i IKP, gdzie będzie widać, co zostało przepisane, wykupione itd. – dodaje. Również lekarze POZ byliby zadowoleni z takiej zmiany. Ich zdaniem kontrola przyjmowania leków będzie w ramach e-recepty.

Marek Tomków przekonuje, że lista „S” jest bogata. W rezultacie problem z odsyłaniem pacjentów przez specjalistów jest coraz bardziej powszechny. Znajduje się na niej mnóstwo leków bardzo popularnych, dotyczących takich chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami oraz oczami. Jednak wiceminister zdrowia Marcin Czech nie planuje zmiany zapisu pozwalającego na wypisywanie tych leków tylko lekarzom Państwowej Opieki Zdrowotnej (czytaj również: Lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie krótsza…).

– Lekarz pierwszego kontaktu ma być koordynatorem leczenia. Celem takiej regulacji jest skierowanie seniorów tam, gdzie kolejki są najkrótsze, a lekarz najłatwiej dostępny – przekonywał. Dodał także, że takie zmiany mogłyby nastąpić najwcześniej po wdrożeniu pakietu e-zdrowie.

Takie podejście dziwi zarówno lekarzy, jak i farmaceutów. Ich zdaniem to właśnie system e-recepty ma umożliwić wdrażanie różnego rodzaju ułatwień dla pacjentów, zwiększając ich bezpieczeństwo.

Źródło: IK/gazetaprawna.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych