REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 5 lipca 2017

Czy farmaceuci potrafią robić leki z konopi?

REKLAMA

Senat przyjął w czwartek ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przepisy zakładają, że każdy lekarz w Polsce (oprócz weterynarzy) będzie mógł wystawić receptę na lek z konopi przygotowany przez farmaceutę. Leki pojawią się w polskich aptekach dopiero za mniej więcej rok, bo tyle zajmie zorganizowanie dystrybucji. Tyle czasu mają też farmaceuci, by przygotować się merytorycznie do wykonywania takich leków.

– Biorąc pod uwagę specyfikę tego preparatu oraz grupę pacjentów korzystających z terapii, stopniowo przygotowujemy się do tego wyzwania – mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, zapytany przez nas o edukację farmaceutów w zakresie wykonywania leków recepturowych z konopi. – Od kilku miesięcy jesteśmy w stałym kontakcie z gronem europejskich ekspertów (PGEU), którzy mają doświadczenie w leczeniu pacjentów medyczną marihuaną. Zakładamy, że przynajmniej część z tych doświadczeń przeniesiemy na polski grunt.

Jego zdaniem część farmaceutów już dziś ma doświadczenie w tym obszarze, jednak samorząd widzi konieczność zorganizowania systemowego szkolenia dla wszystkich zainteresowanych. Jedną z farmaceutek, która wie wiele na temat wykonywania leków z konopi jest Małgorzata Wagner – współtwórczyni punktu konsultacyjnego dla pacjentów wymagających leczenia medyczną marihuaną w Koninie.

REKLAMA

– Pacjent będzie mógł wykupić w aptece lek w postaci suszu, kropli, czopków czy oleju z kilkudziesięcioprocentową zawartością THC. Stężenie określi lekarz – tłumaczyła Wagner w rozmowie z Gazetą Wyborczą (czytaj więcej: Leki z konopi w polskich aptekach dopiero w przyszłym roku).

REKLAMA

Naczelna Izba Aptekarska rozważa szkolenia dla farmaceutów z zasad wykonywania leków z konopii. Dla niektórych aptekarzy będzie to jedynie usystematyzowanie wiedzy, natomiast dla innych cenne źródło praktycznej informacji.

– Warto pamiętać, że aptekarze biorą udział w cyklicznych szkoleniach mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych – mówi Leleno. – Szkolenia są prowadzone m.in. przez akredytowane ośrodki akademickie, stowarzyszenia naukowe, przy współpracy z samorządem aptekarskim. Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby uzupełnienie oferty szkoleniowej o zagadnienia związane z tym obszarem.

W najbliższym czasie Naczelna Izba Aptekarska, wspólnie z okręgowymi izbami aptekarskimi zbada poziom zainteresowania szkoleniami z tego zakresu wykonywania leków z konopi. Otrzyma dzięki temu precyzyjną informację, co do skali potrzeb i oczekiwań płynących ze strony farmaceutów, a to z kolei pomoże w lepszym planowaniu kolejnych kroków w organizacji tego przedsięwzięcia.

– W naszym przekonaniu farmaceuta powinien dysponować wiedzą na temat działania marihuany wykorzystywanej do celów leczniczych. Powinien też wiedzieć, jak sporządzić lek na podstawie recepty, z którą pacjent trafia do apteki. Tak jak w wielu innych kwestiach kluczowa będzie tu współpracy na linii lekarz-farmaceuta – mówi rzecznik prasowy NIA.

Źródło: NIA/MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych