REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 10 kwietnia 2019

Czy gabinet lekarski musi wystawić zapotrzebowanie na materiały opatrunkowe?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Mam wątpliwości co do wystawiania i realizacji zapotrzebowań. Czy jeżeli gabinet lekarski zaopatruje się np. w materiały opatrunkowe (OTC) i życzy sobie fakturę, to wymagane jest wystawienia zapotrzebowania?

Odp.: Temat zapotrzebowań nie jest może dostatecznie jasno opisany w prawie farmaceutycznym, niemniej jednak inspekcja farmaceutyczna zwraca uwagę na to, że apteka służy do zaopatrywania ludności. Ma być to przesłanką do tego, żeby wymagać zapotrzebowania w każdym przypadku, kiedy zakupu dokonuje przedsiębiorca i życzy sobie fakturę.
Art. 96 ust. 1 ustawy PF mówi, że:

REKLAMA

„Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty, na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą, zwanego dalej „zapotrzebowaniem”.(…)”

REKLAMA

A następnie w ust. 2 – 2e określa zasady wystawiania, realizacji zapotrzebowań.
Nigdzie wymóg żądania zapotrzebowania nie jest wskazany wprost, a z ww. przepisu można wyciągnąć wniosek, że podmiot wykonujący działalność leczniczą jest uprawniony, a nie zobowiązany, do jego wystawienia.
Reasumując, skoro wyroby medyczne można wydać bez recepty, to żądanie zapotrzebowania w takim przypadku można uznać za niezasadne.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami na podobne pytania:
https://rx.edu.pl/pytania/czy-mozna-wystawic-na-firme-fakture-na-leki-otc-czy-na-leki-trzeba-zadac-zapotrzebowania/
https://rx.edu.pl/pytania/czy-mozna-wystawic-fv-na-firme-jezeli-pacjent-realizowal-recepte-na-leki-refundowane/

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych