REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 24 stycznia 2019

Czy można podzielić Foradil i wydać 60 kaps. z opakowania po 180 szt.?

Artykuł pochodzi z serwisu

Przedstawicielka upiera się, że w związku z tym możemy dzielić na zniżkę Foradil po 180 kaps.
Chciałam się dopytać, czy coś się zmieniło w ostatnim czasie? A może to niedoprecyzowanie w przepisie?

Rozporządzenie z dnia 12.10.2018 mówi:

§ 5
3. Dopuszcza się dzielenie opakowań następujących produktów leczniczych:
1) antybiotyki do stosowania wewnętrznego,
2) w postaci przeznaczonej do podawania pozajelitowego,
3) w postaci do podawania wziewnego,
4) posiadających kategorię dostępności „Rpw”,
5) zawierających substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P lub środki odurzające z grupy II-N, określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii – jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości produktu leczniczego, a każde wydane opakowanie bezpośrednie jest oznakowane datą ważności i numerem serii, w opakowaniu własnym apteki, do którego dołącza się ulotkę lub jej kopię.

REKLAMA

 

REKLAMA

Odp.: To nie jest niedoprecyzowanie, tylko szersze ujęcie tej grupy leków. O lekach do nebulizacji była mowa w uchylonym rozporządzeniu w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki. Obecne brzmienie od 20.10 teoretycznie umożliwia dzielenie również proszków do inhalacji w kapsułkach, ale z jednym zastrzeżeniem. Chodzi o informację w chpl, gdzie jest mowa o przechowywaniu leku. Jeśli producent zastrzegł sobie konieczność przechowywania w oryginalnym opakowaniu (tak jak np. Foradil), to nie można takiego leku dzielić.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych