REKLAMA
Autor: rx edu pl Opublikowano: 4 października 2018

Czy można wydać pacjentowi zamiennik w niższej dawce?

Artykuł pochodzi z serwisu

Mam pytanie czy można wydać pacjentowi zamiennik, ale w dawce o połowę słabszej? Definicja zamiennika mówi, że to m.in. lek o tej samej dawce, ale z kolei rozporządzenie w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych mówi, że możemy wydać lek w dawce mniejszej o ile stanowi wielokrotność dawki.

 

Odp.: Tak jest to możliwe w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie wydawania z apteki leków i wyrobów medycznych. Wydanie leku o dawce o połowę niższej jest dokładnym wypełnieniem przepisu § 2 ust. 4 i 5 tego rozporządzenia:

REKLAMA

„4.  Osoba realizująca receptę lub zapotrzebowanie może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie lub w zapotrzebowaniu, jeżeli dawka ta stanowi wielokrotność dawki, w której produkt leczniczy jest wydawany; ilość substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym wydawanym w dawce mniejszej ma łącznie odpowiadać ilości substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym w dawce określonej na recepcie lub w zapotrzebowaniu.

5.  Osoba realizująca receptę lub zapotrzebowanie odnotowuje zmiany, o których mowa w ust. 4, na recepcie lub w zapotrzebowaniu, umieszczając obok stosownej adnotacji swój podpis i pieczątkę, oraz informuje o tych zmianach osobę, której produkt leczniczy jest wydawany.”
REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych