Czy MZ faworyzuje jedną firmę w obrocie pozaaptecznym? | farmacja.pl

Czy MZ faworyzuje jedną firmę w obrocie pozaaptecznym?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-18 08:55:30 /

Według projektu zmian w pozaaptecznym obrocie lekami, jaki przedstawiło niedawno Ministerstwo Zdrowia, w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej będzie można kupić paracetamol w tabletkach tylko po 300 mg. Obecnie te tabletki produkuje tylko jedna firma.

Konkluzja o faworyzowaniu przez resort zdrowia jednego producenta wynika ze stanowiska, jakie niedawno wydał Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty. Problem dotyczy zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia dawki paracetamolu, która miała by być dostępna w obrocie pozaaptecznym. Resort zdrowia zaproponował by było to 300 mg.

- Standardem terapeutycznym w leczeniu bólu i gorączki jest dawka 500mg. Jej skuteczność potwierdzono w badaniach klinicznych. Obniżenie maksymalnej dawki z 500mg do 300 mg w konsekwencji spowoduje, iż pacjent zamiast jednej tabletki weźmie 2 lub nawet 3 w celu uzyskania odczuwalnego efektu. Taka zmiana długookresowo doprowadzi do zwiększenia zużycia leków a przecież ograniczenie sprzedaży pozaaptecznej miało na celu zmniejszenie spożycia tych produktów - zawraca uwagę PASMI.
Organizacja zwraca też uwagę, że zaproponowana maksymalna dopuszczalna moc na poziomie 300 mg implikuje brak dostępności leku na rynku pozaaptecznym. Aktualnie standardem produkcyjnych w przemyśle farmaceutycznym jest tabletka 500mg czego dowodem jest 29 rejestrów firm na terenie kraju. W grupie tej tylko jeden producent posiada produkt spełniający nowe kryteria Ministerstwa Zdrowia. Produkcja jednego przedsiębiorcy nie zagwarantuje dostępności leku dla pacjenta.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku leków z kwasem acetylosalicylowym – tylko 2 producentów spełni nowe kryteria rozporządzenia, reszta wypadnie z rynku. Jeśli nawet firmy podejmą wyzwanie i zaczną rejestrować nowe produkty to mimo poniesionych kosztów inwestycji i tak będą gotowe aby dostarczyć lek w zaproponowanych dawkach najwcześniej za 3 lata.

- Nie jest dla nas zatem jasne, jakie argumenty stosowało Ministerstwo pracując nad nową listą produktów dostępnych w sprzedaży pozaaptecznej. Liczymy na konstruktywne rozmowy i dalszy dialog z Regulatorem.” – stwierdziła Ewa Jankowska, Prezes PASMI.

Źródło: pasmi.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj