REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 grudnia 2019

Czy szpitale zdążą z wdrożeniem e-recepty?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 8 stycznia lekarze będę mieli obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Farmaceuci ostrzegają, że póki co pojawia się na nich wiele błędów. Problem z wystawianiem e-recept może być też w szpitalach.

Pacjenci pozytywnie oceniają odejście epoki papierowych recept i wystawianie przez lekarzy elektroniczych. Z reportażu, który w minioną niedziele pokazano w Faktach TVN wynika, że doceniają je również niektórzy farmaceuci.

– Recepty elektroniczne realizuje się dosyć szybko, to bardzo ułatwia rozczytanie recepty – mówił farmaceuta Walentyn Pankiewicz z apteki Pod Gryfem w Białymstoku.

REKLAMA

Jednocześnie aptekarze zwracają jednak uwagę, że co piąta elektroniczna recepta, która do nich dociera, zawiera jakieś błędy (czytaj więcej: Aptekarze coraz bardziej zaniepokojeni i zniecierpliwieni e-receptą).

REKLAMA

– Jeżeli chodzi o problemy, to jest ich naprawdę dosyć dużo. Często pacjenci są kilkukrotnie odsyłani z apteki – mówił Marek Łysko z apteki Larix w Katowicach.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonuje jednak, że niepotrzebnie tak się dzieje. Zwraca uwagę, że choć e-recepta może zawierać jakiś błąd czy brak, to aptekarz i tak może ją zrealizować, ponieważ rozporządzenie w sprawie recept przewiduje szereg możliwości uzupełnienia informacji na etapie realizacji (czytaj więcej: Wyjaśnienie komunikatu Ministerstwa Zdrowia w sprawie nierefundowanych kodów EAN?).

Trwa odliczanie. Największy problem mają szpitale…

Od 8 stycznia 2020 r. wystawiane e-recept będzie dla lekarzy obowiązkowe. Pod warunkiem, że przychodnie i szpitale zdążą dostosować się do wypisywania e-recept – miały na to rok.

– Już wiadomo, że nie wszyscy lekarze, nie wszystkie przychodnie, ośrodki zdrowia, przygotują się do tego, a szczególnie widzimy duże zagrożenie w szpitalach – komentował w Faktach TVN Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Problemem jest także to, że lekarze i dyrekcje szpitali instalują w komputerach różne programy do wypisywania recept. Nie ma jednego dla wszystkich (czytaj więcej: Błędy e-recepty – mylny kod EAN, dłuższe kolejki oraz data realizacji „od”…).

– Prawdziwe schody zaczną się w sytuacji, kiedy miałoby dojść do planowanej wymiany dokumentacji medycznej między placówkami – uważa Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Źródło: ŁW/TVN24.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych