REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 lutego 2019

Czy technicy mogą popierać apel o Ustawę o Zawodzie Farmaceuty?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP oznajmiła w mediach społecznościowych, że technicy nie są uprawnieni do podpisywania petycji w sprawie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Ta wypowiedź spotkała się z oburzeniem ze strony samych techników. „Trzeba mieć niezły tupet” – piszą niektórzy z nich…

Od początku lutego trwa zbieranie podpisów pod petycją pt. „Teraz Ustawa. Apel o Ustawę o Zawodzie Farmaceuty”. Trafi ona do resortu zdrowia, by przynaglić rządzących do dokończenia prac nad tym ważnym dla aptekarzy dokumentem. Ustawa nie dotyczy wprawdzie techników farmaceutycznych, ale mogą oni wesprzeć apel kolegów. Jak wyjaśnia Łukasz Waligórski, współautor petycji, to sami technicy zaapelowali o możliwość udzielenia poparcia apelu (czytaj więcej: Już ponad 2000 osób wsparło Apel o Ustawę o Zawodzie Farmaceuty).

REKLAMA

Co ciekawe zdaniem Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP, technicy nie są „uprawnieni” do podpisywania takiej petycji.

REKLAMA

– Do ZZTF RP docierają informację, że technicy farmaceutyczni przyłączają się do akcji farmaceutów mającej na celu przyspieszenie procedowania Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. W związku z powyższym informujemy , że technicy nie są uprawnieni do podpisywania tej petycji bowiem stanowimy zupełnie inną grupę zawodową , która nie podlega pod samorząd aptekarski – poinformowała na Facebooku Aneta Klimczak, wiceprezes ZZTF RP.

Ta wypowiedź nie spotkała się ze zrozumieniem wśród samych techników.

– Trzeba mieć niezły tupet, żeby mówić mi do czego jestem uprawniony w kwestii moich obywatelskich decyzji – komentuje Michał, technik z apteki prywatnej w Warszawie dla serwisu technikfarmaceutyczny.pl

– A kto mi zabroni? Na jakiej podstawie? Przecież to petycja do MZ, a nie do NIA, na którą IGWPAiA ewidentnie reaguje wstrząsem anafilaktycznym – dodaje Adam, technik z apteki w Łodzi.

Celem projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty musi być także wzmocnienie niezależności farmaceutów i zwiększenie ich odpowiedzialności za funkcjonowanie apteki. Szczególnie w obliczu merkantylnych pobudek ich pracodawców. Dla techników farmaceutycznych może to oznaczać tylko bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Źródło: GA/technikfarmaceutyczny.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych