REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 grudnia 2019

Dieta a zaparcia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jednym z ważniejszych czynników mogących powodować zaparcia jest nieprawidłowa dieta. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie świąt, gdy na stołach dominują potrawy ciężkostrawne i zapierające. Szczególnie, że rozleniwieniu układu pokarmowego sprzyja mniejsza aktywność fizyczna…

Opis przypadku

W przerwie świątecznej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem do apteki zgłasza się Pani Jagoda, 44-letnia nauczycielka języka angielskiego. Pani Jagoda nie jest stałą pacjentką, ponieważ pochodzi z innego miasta, a urlop grudniowy spędza u bliskiej rodziny w okolicy.

REKLAMA

Pani Jagoda prosi o skuteczny lek przeczyszczający. Z wywiadu dowiadujemy się, że pacjentka od Wigilii nie wypróżniała się (5 dni). Problem pojawił się u niej po raz pierwszy. Wcześniej jej rytm wypróżnień był regularny. Pani Jagoda na co dzień stara się również prowadzić zdrowy styl życia – uczęszcza regularnie na zajęcia fitness, odżywia się zdrowo, pilnuje nawodnienia. Jednak przyznaje, że ostatnie kilka dni było odstępstwem od reguły – przez okres Świąteczny w jej diecie pojawiło się wiele niezdrowych pokarmów, jak na przykład tłuste, smażone potrawy, biały ryż, białe pieczywo, słodkości oraz alkohol. Przez ten czas miała również zdecydowanie za mało aktywności fizycznej, ponieważ większość dni spędzała przy suto zastawionym stole na pogaduszkach z dawno niewidzianą rodziną.

REKLAMA

W wywiadzie Pani Jagoda nie zgłasza żadnych chorób przewlekłych, nie stosuje również żadnych leków na stałe. Potrzebuje szybkiego i skutecznego rozwiązania swojego problemu, ponieważ czuje już spory dyskomfort z powodu aktualnego zaparcia.

Rozwiązanie

Na podstawie rozmowy z pacjentką można stwierdzić, że cierpi ona na zaparcie na tle czynnościowym. Jest to problem dość powszechny w ogólnej populacji, ponieważ dotyczy nawet co piątego pacjenta, a w wielu przypadkach przybiera również formę o charakterze przewlekłym [1].

Jednym z ważnych czynników mogących powodować takie dolegliwości jest nieprawidłowa dieta, ale również zbyt mała aktywności fizyczna oraz niewystarczające nawodnienie [1,2]. Tak też było w przypadku naszej pacjentki. Podczas świąt w jej diecie dominowały potrawy ciężkostrawne i zapierające, dodatkowo spożywała również alkohol. Poza tym zdecydowanie ograniczyła w ostatnich dniach aktywność fizyczną, a brak ruchu wpływa na rozleniwienie układu pokarmowego i wolniejszy pasaż [1,2].

Zalecenia

Ze względu na fakt, iż problem pacjentki trwa już kilka dni, to w pierwszej kolejności powinna zastosować skuteczne leczenie przeczyszczające. Zaproponować jej możemy substancje z grupy środków drażniących śluzówkę jelita grubego, np. bisakodyl (Dulcobis), który pozwoli na stosunkowo szybkie rozwiązanie problemu z wypróżnieniem. Bisakodyl to substancja czynna, która stymuluje skurcze okrężnicy, przyspiesza motorykę jelit oraz utrudnia wchłanianie elektrolitów. Jednocześnie zwiększa zawartość wody w stolcu, dzięki czemu ułatwia wypróżnienie [3]. Jest to preparat bezpieczny [4]. Ważny jest również fakt, iż czas działania jest przewidywalny, ponieważ wypróżnienie następuje po 6-12 godzinach od jego podania [5].

Kolejnym elementem, o którym pacjentka powinna pamiętać, jest powrót do zdrowych nawyków żywieniowych – wdrożenie diety bogatej w błonnik, warzyw i owoców oraz ograniczenie pokarmów ciężkostrawnych i zapierających np.:

szparagów, grochu, fasoli, grzybów i orzechów
produktów bogatotłuszczowych
słodyczy
jaj w nadmiernej ilości
potraw grillowanych, smażonych i pieczonych
alkoholu
napojów gazowanych
cukru [6]

Dużą pomocą w poprawie rytmu wypróżnień będzie również powrót do aktywności fizycznej.

Jeśli jednak leczenie doraźne nie pomoże lub objawy będą nawracać, to należy pacjentkę poinformować o konieczności wizyty u lekarza celem diagnozowania potencjalnej przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia, aby przede wszystkim zapobiec potencjalnym powikłaniom nieleczonych zaparć, do których należą między innymi:

stany zapalne i poranienia okolic odbytu
zaburzenia napięcia ściany odbytnicy i jej atonia
guzki krwawnicze
zaczopowanie jelita
powstawania uchyłków i krwawień
rozwój niedrożności
patologiczne zmiany składu flory bateryjnej [6,7]

Piśmiennictwo:

  1. Dzierżanowski T, Rydzewska G. Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Prz Gastroenterol 2012; 7(5): 249-263
  2. Kożuch M, Dzieniszewski J. Zaparcie – istotny problem w codziennej praktyce lekarskiej. Terapia 2005; 6(180) 47-53
  3. Bisacodyl – Medycyna Praktyczna; http://indeks.mp.pl/desc.php?id=117 (data wejścia 21-10-2019)
  4. Kienzle-Hom S, Vix JM, Schuijt C, Peil H, Jordan CC, Kamm MA. Efficacy and safety of bisacodyl in the acute treatment of constipation: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. Aliment. Pharmacol. Ther. 2006 May 15;23(10): 1479-88.
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Dulcobis 12/2017
  6. Ehrmann-Jóśko A i in. Zaparcie – problem ludzi w różnym wieku. Terapia 2013; 2(287): 68-76
  7. Karwacki M. Twardy problem w medycynie: przewlekłe zaparcie jako trudna do opanowania dolegliwość w leczeniu schyłkowej fazy przewlekłych chorób u dzieci. Opieka paliatywna nad dziećmi; IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dla Lekarzy i Pielęgniarek, Rynia 2003: 79-91

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych