Dlaczego Ministerstwo Zdrowia ogranicza dostęp do leków? | farmacja.pl

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia ogranicza dostęp do leków?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-09 10:29:57 /

Poseł Adam Korol wystosował interpelację do Ministra Zdrowia, w której pyta o przyczyny planowanego ograniczania dostępu do leków dostępnych bez recepty - szczególnie stosowanych w przeziębieniu.

Adam Korol pyta Ministra Zdrowia o następujące kwestie:

1. Jaki jest powód planów Ministerstwa, aby ograniczyć swobodny dostęp do niektórych leków dostępnych bez recepty?

2. Czy resort zdaje sobie sprawę, że rynek pracy wymaga dziś od pracowników dyspozycyjności i że nie jest przyjęte, by w godzinach pracy odbywać wizytę u lekarza z powodu kataru, bólu głowy, gorączki czy przeziębienia?
3. Jak poradzi sobie pacjent, który z powodu w/w dolegliwości będzie zmuszony pozostać bez leków, gdyż w okresie nasilenia występowania przeziębień, czas oczekiwania na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu wydłuża się niekiedy do kilku dni?

4. Czy przekonanie resortu, iż Polacy nie powinni leczyć się samodzielnie, nie podważa elementarnego prawa do wolności i samodecydowania pacjenta o sobie? Jeżeli lekceważy on wskazania zawarte w ulotce, czyż nie jest to jego własna decyzja? Ponadto każdy lek „bez recepty” dopuszczony do obrotu musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa dostosowane do samoleczenia bez konsultacji z lekarzem.

5. Czy minister Radziwiłł jest świadomy, iż ograniczenie dostępu do leków zmusi wiele osób do robienia zapasów, których mogą potrzebować w razie nagłego bólu czy gorączki w wyniku grypy? Takie działania mogą przyczynić się do zalegania w domach przeterminowanych leków.

Źródło: Biuro Poselskie Adama Korola

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj