Dlaczego postać zażywanego leku ma znaczenie podczas leczenia przeziębienia i grypy? | farmacja.pl

Dlaczego postać zażywanego leku ma znaczenie podczas leczenia przeziębienia i grypy?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-03-08 07:54:23 /

Postać leku to kluczowy element wpływający na szybkość i czas, a nawet określone miejsce działania substancji czynnej [1].

Dzięki licznym badaniom ostatnich pięćdziesięciu lat na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze formy doustnego podania leków. Efekty te osiągane są przede wszystkim dzięki modyfikacjom składu, substancji pomocniczych oraz metod ich wytwarzania [1]. Jednak istnieją przypadki, w których najlepszym wyborem okazuje się jedna z najprostszych postaci, czyli roztwór wodny. Związane jest to z wygodą stosowania takiego preparatu, ale przede wszystkim – jego szybkim działaniem.

Wchłanianie doustnych postaci leku

Wchłanianie substancji leczniczej jest procesem związanym z transportem cząsteczek z miejsca jej podania do krwioobiegu, skąd dalej jest przenoszona do miejsca docelowego działania. Jest to proces bardzo złożony i zależny od właściwości substancji i postaci leku. W przypadku doustnego podania jedną z najważniejszych właściwości decydujących o szybkości i jakości wchłaniania jest czas jaki jest potrzebny do rozpuszczenia substancji czynnej [2]. Niezależnie od wybranej formy lek musi się rozpuścić i dopiero w takiej postaci jest wchłaniany przez śluzówkę żołądka [1].

Zalety roztworów
Roztwory są bardzo powszechną formą leku. Część z nich można zakupić jako gotowy preparat, a niektóre przygotowane są jako proszek do rozpuszczenia bezpośrednio przed użyciem. Taka postać jest łatwa w dawkowaniu i może być stosowana przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą zażywać tabletek i kapsułek do połykania [2]. Okazuje się, że jest to częsty problem, bo aż 62 proc. pacjentów po 50 roku życia ma problemy z przyjmowaniem tradycyjnych tabletek, a 7-10 proc. całej populacji cierpi na dysfagię. Niesie to ze sobą wiele zagrożeń dla prawidłowej terapii, ponieważ osoby te na przykład krusząc dużą tabletkę wpływają na jej farmakokinetykę.

Jednak najważniejszą zaletą podawania roztworu jest jego szybkość działania. W przeciwieństwie do innych doustnych form (tabletki, kapsułki) omijamy etap uwalania (rozpadu tabletki i procesu rozpuszczania w sokach żołądkowych), a to znacząco przyspiesza moment wchłonięcia substancji czynnej, a tym samym początku jej działania.
Dodatkowo forma roztworu zapewnia homogenność preparatu, czyli jednolite rozproszenie substancji czynnej w całej objętości, a to gwarantuje podanie odpowiedniej ilości leku i wpływa na poprawne dawkowaniem [2].

Objawowe leczenie przeziębienia i grypy

Dolegliwości związane z rozwojem infekcji wirusowej są powodem, dla którego pacjenci często sięgają po preparaty działające objawowo. Optymalna farmakoterapia w tej sytuacji związana jest z doborem odpowiednich substancji czynnych, które będą podawane we właściwej dla danego pacjenta postaci [3]. Jednym z ważniejszych czynników, które decydują o zadowoleniu z leczenia jest szybkość działania, szczególnie jeśli symptomy są bardzo uciążliwe, a pacjent chciałby się lepiej poczuć. Poza tym przeziębieniu, czy grypie może towarzyszyć ból gardła, który niektórym pacjentom utrudnia stosowanie leków pod postacią tabletek do połykania.

Reklama

Theraflu® MAX GRIP 1000 mg + 70 mg + 10 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego 1 saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu (Paracetamolum), 70 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum) i 10 mg chlorowodorku fenylefryny (Phenylephrini hydrochloridum). Wskazania do stosowania Krótkotrwałe leczenie objawów występujących w czasie grypy lub przeziębienia: gorączki, bólu głowy, bólu gardła, niedrożności przewodów nosowych i zatok przebiegającej z bólem. Produkt Theraflu® MAX GRIP jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Przeciwwskazania Nadwrażliwość na paracetamol, fenylefrynę, kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) i okres 2 tygodni od ich odstawienia; stosowanie zydowudyny; choroba alkoholowa; jaskra zamykającego się kąta; niewydolność wątroby; ciężka niewydolność nerek; nadczynność tarczycy; cukrzyca; choroby układu krążenia, w tym choroby serca, nadciśnienie tętnicze; guz chromochłonny nadnerczy; jednoczesne leczenie trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi; jednoczesne leczenie lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne. Podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v.VI.2016
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. CHPL/CHTHRFL/0013/17

Piśmiennictwo:
1. Sznitowska M. Wpływ postaci leku na wchłanianie substancji leczniczych po podaniu doustnym. W: Sznitowska M, Kaliszan R. Biofarmacja. ElsevierUrban&Partner; Wrocław 2013: 109-113
2. Żurowska K. Przegląd postaci leku: Roztwory. Farmacja i ja 2012; https://www.farmacjaija.pl/zdrowie/przeglad-postaci-leku-roztwory.html (data wejścia 31-01-2017)
3. Grześk G i in. Strategia wyboru leku i jego postaci jako metoda prawy realizacji programu terapeutycznego. Folia Cardiologica Excerpta 2010; 2(5): 88-92
4. Strona producenta. www.theraflu.pl (data wejścia 31-01-2017)

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj