REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 11 września 2020

Dlaczego potrzebujemy rozszerzonej opieki farmaceutycznej w Polsce?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

O przeciążeniu służby zdrowia od dawna alarmują specjaliści, media oraz sami pacjenci – czas oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego bądź internisty może wynosić nawet do kilku tygodni. Główny Urząd Statystyczny po opublikowaniu prognozy demograficznej przewiduje, że do 2050 roku nastąpi znaczny przyrost osób starszych w społeczeństwie. (1) W konsekwencji, rzuca to nowe wyzwania dla służby zdrowia, a także i szanse dla farmaceutów na poszerzenie swoich kompetencji zawodowych. Dlaczego zatem potrzebujemy rozszerzonej opieki farmaceutycznej w Polsce?

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Problem z szybkim dostępem do lekarza

Tak jak już wspomniano wyżej, dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu jest często utrudniony i nakłada się na to kilka kwestii. Po pierwsze, w Polsce masowo brakuje lekarzy, szczególnie lekarzy rodzinnych i internistów. Powodem tego może być fakt, iż studenci medycyny często nie są zainteresowani tą ścieżką kariery, ze względu na ograniczone możliwości rozwoju oraz niższe niż przeciętne zarobki pozostałych lekarzy specjalistów. Po drugie, zwiększony odsetek osób starszych prowadzi do starzenia się społeczeństwa, a więc i częstszego występowania chorób starczych, co zwiększa długość kolejek do lekarzy.

REKLAMA

Program opieki farmaceutycznej

Apteka to miejsce, w którym pacjent może liczyć na fachową pomoc farmaceuty. Po przeprowadzeniu wywiadu farmaceuta jest w stanie zaproponować leki OTC, które są także polecane podczas wizyt u lekarzy. Wartością dodaną jest zmniejszenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty i zwiększenie zadowolenia pacjenta. Program opieki farmaceutycznej musi jednak umożliwić farmaceutom dłuższą konsultację z pacjentem…

Jednym z założeń opieki farmaceutycznej jest wprowadzenie pokoju konsultacyjnego, w którym oprócz przeglądów lekowych, pacjent będzie mógł porozmawiać z farmaceutą o różnych problemach zdrowotnych, np. paleniu papierosów czy problemów z erekcją. Farmaceuta to zawód cieszący się dużym zaufaniem społecznym, dlatego mogą oni odgrywać bardzo ważną rolę w motywowaniu pacjentów do zmiany złych nawyków. Choroby cywilizacyjne to przodujące przyczyny śmierci na świecie, które w dużej mierze zależą od naszej diety i aktywności fizycznej.  W obecnym systemie zdrowia brakuje miejsca na edukację zdrowotną, która ma za zadanie kształtować wzorce zdrowego stylu życia, a tym samym zapobiegać chorobom. Dzięki regularnym konsultacjom pacjenta z farmaceutą wspólnie mogą oni zaplanować rzucanie palenia czy monitorowanie postępów zmiany stylu życia. Takie regularne spotkania dodatkowo wspierają i motywują pacjentów w drodze do lepszego zdrowia. Zgodnie z założeniami opieki farmaceutycznej, w pokoju konsultacyjnym mają być dostępne podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi, glikemii i cholesterolu, co także stanowi podstawę w profilaktyce pierwotnej i wtórnej chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. 

Samoleczenie i interakcje lekowe

Dużym problemem polskich pacjentów jest samoleczenie i nadużywanie suplementów diety, które nierzadko wchodzą w interakcje z przyjmowanym pożywieniem i lekami. Niestety, daleko brakuje nam do holistycznego leczenia, a lekarze specjaliści czasem nie wiedzą, co pacjent dodatkowo stosuje. Może prowadzić to do groźnych interakcji lek-lek i lek-żywność. Należy pamiętać, że farmaceuta jest specjalistą w dziedzinie farmakoterapii oraz osobą, która ma najlepszy wgląd do leków przyjmowanych przez pacjenta. Przeglądy lekowe to element opieki farmaceutycznej, który ma na celu eliminację interakcji, działań niepożądanych oraz optymalizację dawek leków. Dzięki przeglądom lekowym efektywność leczenia może ulec poprawie oraz koszty terapii ulegną zmniejszeniu. 

Dodatkowe uprawnienia farmaceutów

W wielu państwach europejskich, takich jak Wielka Brytania, farmaceuta jest uprawniony do wykonywania szczepień przeciwko grypie. (2) Niedługo ma powstać szczepionka na koronawirusa, gdzie farmaceuci mogliby stanowić nieocenioną pomoc dla pielęgniarek i lekarzy w zakresie szczepień. Temat ten to obecnie żywe ognisko dyskusji w środowisku medycznym. Entuzjaści pomysłu podkreślają, że w sezonie jesienno-zimowym, gdzie oprócz grypy będziemy musieli zmagać się również z koronawirusem, znacznie wzrośnie ilość pacjentów chętnych do poddania się szczepieniom. Najprawdopodobniej spowoduje to wydłużenie kolejek. 

Rozszerzona opieka farmaceutyczna to szansa na uzdrowienie polskiej służby zdrowia. Bardzo możliwe, że w ciągu kilku lat na stałe zagości w polskich aptekach.

Autor: Olga Kaczmarczyk

Piśmiennictwo

  1. GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY. Sytuacja demograficzna osób starszych i konsekwencje starzenia się ludności Polski w świetle prognozy na lata 2014-2050 .
  2. Kirkdale CL, Nebout G, Megerlin F, Thornley T. Benefits of pharmacist-led flu vaccination services in community pharmacy. Ann Pharm Fr. 2017;75(1):3-8.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych