REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 września 2018

Dlaczego technik farmaceutyczny nie wykona analizy działania farmakologicznego?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowano kolejną wersję rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Pojawia się w nim rozszerzone uzasadnienie projektu, w którym resort zdrowia wyjaśnia dlaczego technik farmaceutyczny nie będzie mógł wykonać „analizy działania farmakologicznego” leków wydawanych pacjentowi…

Zdaniem resortu zdrowia analiza działania farmakologicznego produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych pod kątem ich ewentualnych interakcji wykracza poza program szkolenia techników farmaceutycznych (fot. Shutterstock)

Na początku września, pod wpływem protestów organizacji reprezentujących techników farmaceutycznych (Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych oraz Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek), w Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowano nowy projekt rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Zmieniono w nim wszystkie sporne fragmenty kwestionowane przez techników farmaceutycznych. W rezultacie uprawnienie do udzielania pacjentom informacji dotyczących przechowywania, stosowania i innych środkach ostrożności związanych z przyjmowaniem leków, mają posiadać „osoby wydające z apteki produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny”.

REKLAMA

Nie wszystkie kompetencje zostały zrównane dla obu tych grup zawodowych. Po zmianach w rozporządzeniu tym co będzie różniło farmaceutów od techników farmaceutycznych w kompetencjach określanych przez rozporządzenie, będzie „analiza działania farmakologicznego produktów leczniczych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych pod kątem ich ewentualnych interakcji i informuje o nich odbierającego”. Zgodnie z brzmieniem rozporządzenia, będą mogli ją wykonać tylko farmaceuci (czytaj więcej: Technicy wywalczyli zmianę w przepisach? Opublikowano kolejny projekt rozporządzenia).

REKLAMA

W trakcie protestu techników farmaceutycznych, który odbył się 12 września pod budynkiem Sejmu, domagali się oni m.in. wyjaśnienia czym jest owa „analiza działania farmakologicznego” i dlaczego nie może jej wykonać technik farmaceutyczny? Zwracali uwagę, że takie sformułowanie nie pojawia się nigdzie indziej w obowiązujących aktach prawnych.

Kilka dni temu w Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowano kolejną wersję projektu wspomnianego rozporządzenia. Sama treść rozporządzenia zmieniona została niemal wyłącznie w zakresie interpunkcji i redakcji. Za to nowe informacje pojawiły się w uzasadnieniu projektu.

Można w nim m.in. przeczytać, że w rozporządzeniu przewidziano, iż zawarte w ulotce produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego informacje dotyczące jego przechowywania i stosowania oraz informacje o ewentualnych środkach ostrożności po jego zażyciu mogą być udzielane przez osobę wydającą taki produkt. Informacje takie podaje się o ile dołączono do tych wyrobów ulotkę.

– Z uwagi na to, że analiza działania farmakologicznego produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych pod kątem ich ewentualnych interakcji wykracza poza program szkolenia techników farmaceutycznych przesądzono, że wyłącznie farmaceuta wydając ww. produkty informuje odbierającego o ww. interakcjach – czytamy w nowym uzasadnieniu projektu.

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono też, że zmiana mocy lub postaci wydawanego produktu leczniczego może skutkować potrzebą przyjmowania produktu leczniczego inaczej niż to opisują wskazania lekarza, dlatego zobowiązano osobę wydającą produkt leczniczy do informowania, w formie pisemnej, osoby odbierającej ten produkt o zmienionym sposobie dawkowania.

Aktualna wersja projektu dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych