REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 lutego 2020

Dlaczego ten sam lek kosztuje inaczej w różnych aptekach?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku z Jeleniej Góry zorganizowało spotkanie z farmaceutkami. Apteka, w której pracują, postrzegana jest jako „najtańsza w mieście”. Tematem spotkania była m.in. różnica w cenach tego samego leku.

Jak przyznała Elżbieta Bukat, sekretarz SIW, duże emocje wywołała dyskusja na temat różnych cen tego samego leku w różnych aptekach. Dotyczy to cen leków nierefundowanych, które są ustalane przez Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące (czytaj również: Mirabegron nierefundowany jedynie w Polsce). Przykładami różnych cen leków nierefundowanych w usytuowanych obok siebie jeleniogórskich aptekach są: Kosop, Eliguis czy też Viktoza używana przez cukrzyków.

W przypadku Viktozy różnica cenowa potrafi wynieść niejednokrotnie 200 zł, a nawet 400 zł – czytamy na portalu jelonka.com. E. Bukat dodaje, że nie ma przejrzystego systemu informacji o cenach leków nierefundowanych. A to oznacza dla pacjentów wędrówki szlakiem aptek (czytaj również: Sieci mają tańsze leki nierefundowane i szerszy asortyment).

REKLAMA

Ponadto na spotkaniu zaproszone farmaceutki w przejrzysty i zrozumiały sposób wytłumaczyły uczestnikom, jakie zmiany wprowadziła e-recepta. Również duże zainteresowanie wywołał temat bezmyślnego przyjmowania leków. Farmaceutki przestrzegały przed bezkrytycznym łykaniem leków garściami i popijania ich byle czym. Przypomniały także, że nie należy łączyć niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, ketoprofen, naproxen) z paracetamolem. Może doprowadzić do zaburzenia czynności nerek.

REKLAMA

Źródło: IK/jelonka.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych