Dlaczego w aptekach ciągle nie ma medycznej marihuany? | farmacja.pl

Dlaczego w aptekach ciągle nie ma medycznej marihuany?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-11-22 09:20:00 /

Stygmatyzacja leków narkotycznych i brak rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych i wykazu dokumentów o dopuszczenie do obrotu, to prawdopodobne przyczyny braku zainteresowania sprowadzaniem do polski medycznej marihuany. Chorzy na pierwsze leki poczekają jeszcze przynajmniej rok.

- Brak chętnych do dystrybucji medycznej marihuany wynika m.in. z braku rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych i wykazu dokumentów objętych wnioskiem o jej dopuszczenie do obrotu, projekt jest wciąż procedowany. Dopiero po jego publikacji i upływie kilku miesięcy będzie można ocenić zainteresowanie - twierdzi Juliusz Krzyżanowski, adwokat, Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

Jego zdaniem jak zawsze przy okazji zmian wprowadzających zupełne nowości, potrzeba czasu, by potencjalni zainteresowani przyzwyczaili się do istnienia nowych przepisów. Blokadę może stanowić dotychczasowa penalizacja posiadania produktów pochodnych konopi.

Podobnego zdania jest Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej.
– Nawet ja, farmaceuta z prawie 30-letnim stażem pracy, biorąc do ręki tzw. receptę narkotyczną, mam wewnętrzne obawy przed jej realizacją, bo wiem, że będę kontrolowany w sposób szczególny. Potencjalni dystrybutorzy mogą się obawiać nadmiernych kontroli, które sparaliżują funkcjonowanie zarówno importera, hurtownika, jak i apteki – mówi Politowicz.

Choć GIF stara się przekonać dystrybutorów, że administracja jest przychylna tego rodzaju biznesowi, nikt się nie zgłasza. Kiedy taki przedsiębiorca się w końcu znajdzie, to na decyzję o rejestracji surowca farmaceutycznego przed wprowadzeniem na rynek Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) ma 270 dni.

Więcej na ten temat pisze Rzeczpospilita.

Źródło: rp.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj