REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 maja 2020

Dlaczego zwykłe konto e-mail nie nadaje się dla farmaceuty?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Specjaliści z dziedziny zdrowia, a więc również farmaceuci, potrzebują przekazywać między sobą wiadomości związane ze stanem zdrowia i sposobem leczenia osoby chorej. Często za pośrednictwem poczty elektronicznej komunikują się też z samymi pacjentami. W dzisiejszych czasach, nikogo to nie dziwi. Korzystanie z internetu w kontaktach międzyludzkich stało się czymś powszechnym i zupełnie naturalnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pewne informacje wymagają odpowiednich środków bezpieczeństwa. Szczególnie, jeśli dotyczą one sfery naszego zdrowia.

Czym jest HIPAA

HIPAA to akronim ustawy Health Insurance Portability and Accountability Act z 1996 roku, wymagającej utworzenia standardów, które chroniłyby wrażliwe dane pacjenta przed ich ujawnieniem bez zgody lub wiedzy chorego. Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wydał również dokument HIPAA Privacy Rule, czyli zbiór reguł, które miały służyć wdrożeniu wymagań HIPAA. Podmiotami, których dotyczą te specjalne wymogi, są wszyscy świadczeniodawcy usług zdrowotnych, w tym farmaceuci, podmioty zapewniające oraz pokrywające koszty opieki medycznej, a więc m.in dostawcy ubezpieczeń zdrowotnych; banki informacji zdrowotnych; wreszcie także partnerzy biznesowi, czyli wszystkie podmioty, które używają i przekazują takie informacje, aby umożliwiać przeprowadzenie i dostarczanie funkcji, aktywności oraz usług dla objętej porozumieniem instytucji (czytaj również: Apteki są zobowiązane do przekazania NFZ swojego adresu e-mail).

Krótko mówiąc, HIPAA istnieje po to, by chronić wrażliwe dane pacjenta, i reguluje sposób, w jaki wspomniane wyżej podmioty mogą tych informacji używać.

REKLAMA

Moje konto e-mail i zgodność z HIPAA

Dziennie wysyłanych jest ponad 281 bilionów e-maili – część z nich dotyczy tematu zdrowia, a więc podlegają specjalnej ochronie. Dlatego, jako farmaceuci, musimy mieć pewność, że komunikując się z pacjentami drogą elektroniczną, spełniamy wymogi związane z ochroną prywatności i danych osobowych (RODO). Pojawia się zatem potrzeba refleksji nad jakością posiadanego przez nas konta e-mail.

REKLAMA

Najczęściej używanym na świecie klientem i kontem poczty e-mail jest bezpłatne konto od Google. Niestety, tego typu osobiste konto poczty, podobnie jak inne popularne w Polsce bezpłatne skrzynki pocztowe, nie jest zgodne z wymogami HIPAA, i nie nadaje się do profesjonalnej komunikacji z pacjentami (czytaj również: Farmaceuci mogą już wystawiać recepty. Aplikacja działa!).

W tym przypadku, serwer pocztowy stanowi przykład trzeciej strony, która miałaby możliwość dostępu do danych pacjenta. Dlatego, każdy dostawca e-maila, aby obsługiwać podmiot służby zdrowia, musi najpierw podpisać specjalne porozumienie – Business Associate Agreement (BAA), które jest elementem spełnienia wymogów HIPAA. Trudno szukać takich możliwości, posiadając bezpłatne konto e-mail.

Jak fachowo i bezpiecznie kontaktować się z pacjentem

Narzędziem, które wychodzi naprzeciw potrzebom zgodnej z prawem i bezpiecznej komunikacji z pacjentami, i jest przyjazne i łatwe w użyciu, jest płatne konto G Suite, a więc zbiór najczęściej używanych w Google aplikacji dla biznesu, które obejmują klienta poczty Gmail, Google Drive – usługę pełnego pakietu biurowego, Google Calendar oraz narzędzia do wideokomunikacji. I, choć bezpłatne konto Gmail daje podobne funkcjonalności, to największą różnicą, jaką oferuje G Suite, jest to, że daje możliwość spełnienia wcześniej wspomnianych wymogów HIPAA.

Rozwiązaniom oferowanym przez  Google zaufały liczne światowe organizacje z obszaru świadczeń zdrowotnych.

Profesjonalne konto e-mail farmaceuty 

Dziś każdy farmaceuta w Polsce, będzie mógł bezpiecznie korzystać z profesjonalnego i wygodnego, a co najważniejsze, w pełni zgodnego z wymogami HIPAA konta e-mail w domenie farmaceuta.pl. Usługa, która była prowadzona dla tysięcy farmaceutów od 2001, w związku z wymogami formalnymi, ewoluowała. Dzięki wdrożonej usłudze G Suite klasie biznes, teraz ze swojego imiennego adresu e-mail (imie.nazwisko@farmaceuta.pl) możesz prowadzić swoją profesjonalną działalność także w sieci. Dostawca usługi zapewnia weryfikację farmaceuty także za pomocą danych biometrycznych, dzięki czemu pacjenci, otrzymując od Ciebie wiadomość z adresu farmaceuta.pl, będą mogli w pełni zaufać Twojej fachowej poradzie. 

Zarezerwuj swoje personalne konto e-mail farmaceuty już dziś na www.farmaceuta.pl

©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych