REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 września 2020

Do Polski trafiło tylko 10 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek przeciwko grypie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Na rynek trafiło dotychczas ok. 10 proc. zaplanowanych i zapowiedzianych przez Ministerstwo Zdrowia dostaw szczepionek przeciwko grypie, których docelowo ma być 2 mln – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Braki w hurtowniach – kiedy poprawa?

Ponadto pojawiają się sygnały, że niektóre apteki zaczęły tworzyć listy chętnych na zakup szczepień. Wynika to z braku szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych. Obecnie realizowana jest jedna trzecia zamówień (czytaj również: Farmaceuci sprzedają szczepionki na grypę spod lady? Nerwowa atmosfera wokół ich braku narasta). Tomasz Leleno dodał, że spodziewana jest poprawa dostępności, co powinno nastąpić na przełomie września i października.

Tak naprawdę trudno też określić, jaka jest skala zainteresowania Polaków zakupem szczepień. W zeszłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 4 proc. społeczeństwa, a około 100 tysięcy dawek preparatu trafiło do utylizacji.

REKLAMA

Większy zasięg refundacji

W tym roku dużo więcej osób może liczyć na refundację szczepień przeciwko grypie. Nie zapłacą za nie osoby powyżej 75. roku życia (czytaj również: Wzrasta zainteresowanie szczepionką przeciw grypie). Dla pacjentów w wieku od 65 do 74 lat obowiązuje zaś refundacja w wysokości 50 proc.

REKLAMA

O połowę taniej zapłacą również osoby w wieku od 18 do 64 lat, u których istnieją choroby współistniejące, oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Ponadto NFZ zagwarantował refundację szczepień dla pracowników personelu medycznego w placówkach, które podpisały z nim umowę.

Źródło: IK/wiadomosci.wp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych