REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 listopada 2018

Do polskich aptek trafi szczepionka MMR przeznaczona na inne rynki

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W najbliższych dniach do polskich aptek ma trafić 20 tys. szczepionek skojarzonych MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w opakowaniach w języku obcym. Choć pochodzą z magazynu pod Poznaniem, przeznaczone były do sprzedaży na inne rynki. Zgodę na ich sprzedaż na terenie polski wydało Ministerstwo Zdrowia…

Po doniesieniach o ogniskach odry na Mazowszu i Lubelszczyźnie szczepionek zaczęło brakować w aptekach w całym kraju (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku dni z całej Polski napływają sygnały o problemach pacjentów w dostępie do szczepionki Priorix przeciw odrze, śwince i różyczce. Nie brakuje jej w punktach szczepień dla małych dzieci, jednak problem z jej zdobyciem mają osoby dorosłe, które chcą się „doszczepić” i muszą taką szczepionkę samodzielnie zakupić w aptece (czytaj więcej: W aptekach nie ma szczepionki przeciwko odrze. Dorośli mają problem z „doszczepieniem”…).

Szczepionka ta znalazła się nawet w najnowszym wykazie leków, które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium Polski (czytaj więcej: Kolejne leki zagrożone brakiem dostępności! Wśród nich szczepionka na grypę…).

– 20 tys. szczepionek skojarzonych MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) trafi w najbliższych dniach do polskich aptek. Ich opakowania będą jednak w języku obcym, bo choć pochodzą z magazynu pod Poznaniem, przeznaczone były do sprzedaży na inne rynki – poinformowała dzisiaj Rzeczpospolita.

Jak wynika z wypowiedzi Krzysztofa Jakubiaka, rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia, na wniosek producenta wydano zgodę na sprzedaż szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych po informacjach, że w niektórych aptekach ich brakuje.

Po doniesieniach o ogniskach odry na Mazowszu i Lubelszczyźnie szczepionek zaczęło brakować w aptekach w całym kraju.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, państwo ma obowiązek zabezpieczyć przebywających na terenie Polski przed epidemią. Dawki szczepionki interwencyjnej resort zdrowia zabezpiecza w ramach rezerw zgromadzonych w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno – Przeciwepidemicznych w Porębach koło Zduńskiej Woli. Tam też przechowywane są dawki dla dzieci szczepionych zgodnie z Kalendarzem Szczepień Obowiązkowych.

– Nie ma mowy o tym, by szczepionek zabrakło, nawet tych ogólnodostępnych w aptekach. W razie problemu firmy mogą szybko ściągnąć nową partię z zagranicy – mówi Krzysztof Jakubiak. Dodaje, że o zgodę na sprzedaż szczepionki w opakowaniach obcojęzycznych wystąpiła na razie tylko jedna z dwóch firm, która sprzedaje w Polsce szczepionkę MMR.

Źródło: ŁW/Rzeczpospolita

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych