REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 listopada 2020

Do przechowywania szczepionki przeciw COVID-19 firmy Sanofi będzie potrzebna tylko lodówka

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Informacje od Bogillot nadeszły w kilka dni potem, jak amerykańska firma Pfizer wraz ze swym niemieckim partnerem BioNTech zakomunikowała, że ich szczepionka odnotowała 90% skuteczność w trwającej trzeciej fazie testów, która objęła ponad 40 tys. osób.

Firmy ogłosiły, że spodziewają się dostarczyć do 50 mln szczepionek na świecie jeszcze w 2020 roku, i do 1,3 biliona dawek w roku 2021.

Jednakże, szczepionka firmy Pfizer musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni Celsjusza, bo w przeciwnym razie ulega rozpadowi – a jest to dużo poza możliwościami większości szpitalnych zamrażarek, nie mówiąc już o urządzeniach domowych (czytaj również:Szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez firmy Pfizer oraz BioNTech skuteczna w 90 procentach).

REKLAMA

Rachel Silverman z Center for Global Development, już ostrzegała, że utrzymanie „wyjątkowo zimnego łańcucha” w przypadku szczepionki Pfizer, z fabryki do rąk pacjenta, stanowi „ogromne logistyczne wyzwanie nawet na Zachodzie”.

REKLAMA

Z naszą szczepionką będzie tak jak ze szczepionką przeciw grypie, można ją trzymać w lodówce – podkreślał w rozmowie z CNews Bogillot. – To będzie jej zaletą dla części krajów.

Szczepionka Sanofi, jedna z wielu, nad którą trwają prace, ma być dostępna w dystrybucji od czerwca przyszłego roku.

Rezultaty 2. fazy testów, obejmującej setki ludzi, zostaną upublicznione na początku grudnia, dodał Bogillot. Jeżeli okażą się one pozytywne, wtedy ruszą testy 3.fazy, obejmujące tym razem tysiące osób, a wraz z nimi masowa produkcja.

11 opracowywanych szczepionek już rozpoczęło testy w 3.fazie.

Szczepionka Pfizer „jest odrobinę bardziej zaawansowana” w procesie rozwoju, mówił Bogillot, ale „jedno laboratorium nie jest w stanie zapewnić dawek całej planecie”:

Będziemy potrzebowali wielu zwycięzców na końcu tego wyścigu.

Bogillot mówił również, że produkt Sanofi będzie też do nabycia w przystępnej cenie (czytaj również: Wielka Brytania zabezpiecza sobie 60 mln dawek szczepionki produkowanej przez Sanofi i GlaxoSmithKline).

AM/straitstimes.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych