REKLAMA
Autor: Bartosz Wiechecki Opublikowano: 7 stycznia 2019

Dookoła Wojtek, czyli w koło Macieju

Artykuł pochodzi z serwisu

Jestem najemnikiem. Wykonuję swoja pracę za godziwą pensję. Kierownikuję w niewielkiej aptece w małym mieście, które jest tak zapyziałe, że nawet TIR-y je mijają bokiem. Jestem takim małomiasteczkowym kierownikiem. I znowu nabieram kolejnych doświadczeń i nawyków. Pracując spokojnie, obserwując sobie życie, które toczy się wokół, rozmyślam o różnych różnościach.

W ostatnim roku zdarzyło się wiele. Wprowadzono „AdA”, był bunt techników, zaczęła się era e-recepty i dyrektywa antyfałszywkowa na horyzoncie – zegar w GIF-ie tyka, czyli wprowadzają nas w Rok Przejrzałego Sera czy tego chcemy czy nie chcemy. A… i zapomniałbym mieliśmy kolejną nowelizację nowelizacji rozporządzenia o receptach lekarskich. Nie wiem, czy któryś z moich kolegów farmaceutów zauważył pewien absurd poza oczywistymi, rzecz jasna.

Po kiego groma certolimy się z osobnym wypisywaniem leków psychotropowych i rozpisywaniem ich na atomy słownie ilość substancji? Dlaczego celebrujemy Rpw.? Dlaczego w dobie powszechnej komputeryzacji musimy prowadzić książki narkotyczną, ewidencję psychotropów, czy ewidencję sporządzonych leków recepturowych? Czy ktoś mi może to wyjaśnić?

REKLAMA

Mam wrażenie, że jedynie dla dzikiej satysfakcji organów ścigania, przepraszam, Inspekcji Farmaceutycznej, bo nikogo innego to nie interesuje. Waadze nasze kochane, też są zupełnie niemyślące. Nie zastanowią się, po co. Kiedyś było, to powielmy. Nikomu to nie jest potrzebne, ale niech mają, co robić.

REKLAMA

Jaskrawym przykładem jest art. 94 (dot. dyżurów aptek) ustawy naszej znakomitej, pisanej na kolanie. Pierwszy raz pojawia się w Dz.U. 1951 Nr 1 poz. 2 w ustawie o aptekach z dnia 8 stycznia 1951 art. 10, ale razem z tym pojawia się np. rozporządzenie zapisane w Dz.U. 1958 Nr 74 poz. 378 w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników farmaceutycznego oraz wynagrodzenia innych pracowników zatrudnionych w aptekach otwartych i kolejowych. Ciekawi mogą sobie poszukać. Jedno jest pewne. Wtedy w porównaniu do dziś, mimo że gorzej, było lepiej. Pracownicy byli opłacani i za dyżury można było trochę zarobić. Nie to co teraz. Pacjenci też nie tacy sami.

Trzeba by Homera, albo lepiej Ezopa, aby opisać wszystkie typy pacjentów, które nawiedzają apteki, z resztą chyba moja szanowna koleżanka po fachu popełniła artykuł o pacjentach.

„Jedna baba drugiej babie….”

Wracając do dyżurów, aptekarze przypominają owieczki, które nagle odkryły, że rogi i kopytka nieźle się ostrzą i mogą być użyte niezgodnie ze wskazaniami. A starostwa powiatowe są w ciemnej du…szy, bo waadze w swojej umiejętności preparowania coraz to większej ilości papieru zapomniały o czymś – tam skutkowo – przyczynowej. Aha i nie chcą dać kasy. Bo jedni uważają, że nie mają delegacji prawnej, żeby dać kasę, którą dają opiece zdrowotnej, a drudzy, też nie – bo…

a) aptekarze mają misie
b) praca za darmo uszlachetnia,
c) przecież, pacjenci,
d) i tego,
e) i no właśnie.

Przyczyn, dla których aptekarze mają za darmo „siedzieć” w pracy 24/7 jest bardzo dużoooo. Z reszta o tym też pisałem, jakoś w 2016 roku. Można znaleźć.

Problem dyżurów jest bardziej skomplikowany. Wiem, że (powiem to dużymi literami) NACZELNA IZBA APTEKARSKA DZIAŁA. I DZIAŁA SKUTECZNIE.  Ma w swoich szeregach, używając słów twórcy Trylogii, „małego rycerza, który to, jako ten pies mały kąsa rękę sułtana…”, Jeśli się uda to będziemy mieli bohatera na miarę Hektora kamienieckiego. Brzmi to groteskowo i niektórzy czytający mogą nie zrozumieć, ale, że czasy pracy za darmo, raz, że nigdy nie były, dwa są bezprawne. Za pracę należy się płaca. Tak mówi Kodeks Pracy. Wszyscy, którzy dyżurują dla misi, lub za uśmiech pacjenta powinni być wolontariuszami. To tyle w tym temacie. Może więcej nie trzeba będzie.

„Что вы смеетесь? Bы смеетесь над собой!” –  Gogol M.

Wcześniej wspomniałem o felietonie mojej szanownej Koleżanki, w którym to scharakteryzowała typy pacjentów nawiedzających apteki, w których pracujemy (czytaj więcej: Typy pacjentów). Ja pokuszę się o typy pracowników aptek, z którymi spotykają pacjenci przekraczający progi przybytków z kielichem i wężem w herbach. Zaczynamy, więc. Pacjent wchodzi do apteki i widzi:

Panienkę z pazurami w kolorze odblaskowy oranż, z rozpuszczonymi włosami i rozpiętym fartuchu w stylu Batmana. Od razu widać, że trafiliśmy na GWIAZDĘ, przynajmniej do momentu aż się odezwie. Tu często możemy się rozczarować.

Młody/a naiwny/a – optymiści, którzy są  jeszcze pełni entuzjazmu i niewiedzy pozostałej ze studiów. Oni jeszcze mają misję i kodeks etyki wyryty na pamięć. I tą wiarę w oczach, że będą zarabiać 10k.

„Panią Halinkę, ew. Bożenkę” – starszą panią, która zawsze wie lepiej. Jest to najpewniej tzw. NADTECHNIK. Ten typ zjadł zęby ( również trzecie i czwarte) na pracy w aptece Zna wszystkich pacjentów do czwartego pokolenia nazad, łącznie z niuansami i koligacjami. Drżą przed jej obliczem stażyści i magistrzy. Kierownik rozmawiając z Nią, kornie pochyla głowę i mówi po cichu. Ba nawet właściciel czuje trwogę przed Jej osobowością. Ona zawsze wie lepiej, że przepisy są dla innych, bo ona zawsze tak robiła.

Zahukaną szarą myszkę, która wszystkich się boi. Paraliż ją ogarnia na myśl, że pacjent o coś zapyta i ona będzie musiała odpowiedzieć. Paznokcie najczęściej obgryzione, okulary na nosie i zwiędłe włosy bez wyrazu – mówiąc językiem lekramy. Ten typ najlepiej czuje się w recepturze, w komorze przyjęć lub gdzieś z dala od pacjentów.

Krawężnika. To typ legalista. Najczęściej rodzaju męskiego. Prawo farmaceutyczne ma wyryte w sercu, a duszę impregnowaną w sol.  Formaldehydi dil. Próżno Pacjencie będziesz błagał o ampułkę soli fizjologicznej do iniekcji. Zapomnij. Szybciej dostaniesz się do lekarza po receptę, niż krawężnika przekonasz do popełnienia PRZESTĘPSTWA.

Menela – brodaty gbur w kraciastej koszuli bez krawata. Odmiana krawężnika, ale w przeciwieństwie do ww. na NaCl 0,9% wystawi ci receptę farmaceutyczną, bo ma do tego PRAWO.

Gburka – jeśli na niego trafimy, nie odzywajmy się, nie pytajmy, nie zwracajmy na siebie uwagi, bo w najlepszym razie usłyszymy jedynie burknięcie

Batmana – typ zarówno męski i żeński. Lata po aptece w rozpiętym fartuchu i zaczepia się o klamki. Niegroźny, ale niechlujny w wyglądzie

Mistrza przykasówek, – po trafieniu na niego to, mimo że przyszliśmy po wodę utlenioną, wyjdziemy z apteki z kremem do stóp, czopkami od hemoroidów, syropem od kaszlu i kremem przeciw zmarszczkowym, 70+ ale bez wody utlenionej, a zwrotów do apteki nie ma.

Kierownika. Ujrzenie za pierwszym stołem, to tak jakbyśmy wygrali milion w Lotto. Ten typ z gatunku Reptilian rzadko wyłazi ze swojej nory, gdzie wprowadza towar, zamawia towar, sprawdza recepty, wprowadza towar, zamawia towar i zamawia towar. Albo gra w kulki.

Starca – bardzo podobny do menela, ale o większym stażu i wiedzy. Zamiast żelkami, każe karmić dzieci owocami i na przeziębienie sugeruje setkę z pieprzem i gorący rosół. Też przestrzega prawa, ale nie lubi recept farmaceutycznych, gdyż uznaje, że od leczenia jest lekarz, a pacjenci są leniwi i wygodni

– Kolejny typ farmaceuty to właściciel. Właściciel jest kombinacją wszystkich typów po trochu. Ma kilka podgatunków: Władca – moja apteka to moje państwo i moje prawo i pozostałym wara od tego. Mędrzec – obserwujący rzeczywistość i wyciągający wnioski na przyszłość. Ostatni podgatunek nazywa się podobnie do kawałka męża cioci – paskudny, wredny. Brr. Ten typ pisze donosy i jest odpowiedzialny z ferment w środowisku. Po namyśle stwierdziłem, że jest jeszcze jeden typ szkodnika- Zgredek – apteka najczęściej wiejska licho oświetlona, w zimie zimna, bo szkoda na opał, w lecie insulina w lodówce się gotuje, bo klima żre prąd. W garażu passat 1, 9 TDI kopcący na czarno i właściciel doznający orgazmu z podniecenia po sprzedał w odwróconym szlaku dystrybucji 1 (słownie JEDNO) opakowanie Clexane 40 mg

Podejrzewam, że jest więcej typów i dowolnych kombinacji. Wybrałem te najczęściej spotykane, co nie znaczy, że w aptece nie pracują też normalni farmaceuci

Na zakończenie powinienem jakoś spuentować felieton. Posłużę się słowami mistrza Waligórskiego z „Ballady o straszliwej rzezi”

Przepraszam, lecz wypada
dodać jeszcze pointę.
Nie! Pointy nie będzie
i żądać jej na próżno, ·bo w morderczym zapędzie
kneź pointę też urżnął.
Hej, urżnął ci ją, jejku jej!
Znaczy się, pointę też urżnął…

Ps. Jest  styczeń 2019 roku – roku zmian. Życzę nam, abyśmy Bracia Najemnicy i Siostry też, byli na fali i dziobem do przodu.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. w życie weszły przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania zasad świadczenia usług do nowych regulacji.

Zmianie uległy przepisy, na podstawie których przetwarzane będą dane osobowe w Serwisach prowadzonych przez farmacja.net sp. z o. o.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1) (dalej „RODO”) informujemy, iż:

 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest farmacja.net spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Józefowie, adres: Piaskowa 52, 05-420 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000467979, REGON 146752729, NIP: 797-205-17-73 (dalej „Administrator”);
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. realizacji usług świadczonych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt b) RODO (w celu wykonania umowy),

  2. przesyłania wiadomości marketingowych produktów i usług własnych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt f) RODO (prawny interes Administratora),

  3. wysyłania informacji handlowych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana),

  4. wykonywanie połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana)

 1. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty zewnętrzne przetwarzające dane w imieniu Administratora na podstawie umów powierzenia (np. hostingodawca).

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do Google LLC w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską.

 3. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji usług świadczonych przez Administratora oraz przez okres wynikający z przedawnienia roszczeń, praw konsumenta, prowadzenia księgowości czy innych uprawnień w tym zakresie;

 4. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Administratora, przysługują Pani/Panu określone uprawnienia:

 1. ma Pani/Pan prawo do informacji, jakie dane osobowe dotyczące Pani/Pana przetwarzane są przez Administratora oraz do otrzymania kopii tych danych (tzw. prawo dostępu). Wydanie pierwszej kopii danych jest darmowe, za kolejne Administrator może naliczyć opłatę;

 2. jeżeli przetwarzane dane staną się nieaktualne lub niekompletne (lub w inny sposób niepoprawne) ma Pani/Pan prawo zażądać ich sprostowania;

 3. w pewnych sytuacjach może Pani/Pan zwrócić się do Administratora o usunięcie swoich danych osobowych, tj. kiedy dane przestaną być potrzebne Administratorowi do celów, o których Panią/Pana informował; kiedy cofnie Pani/Pan zgodę na przetwarzanie danych (o ile Administrator nie ma prawa przetwarzać danych na innej podstawie prawnej); jeżeli do przetwarzania doszłoby niezgodnie z prawem; albo jeśli konieczność usunięcia danych wynika z obowiązku prawnego Administratora;

 4. w przypadku, gdy Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez Administratora na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie albo w celu wykonania umowy zawartej z Administratorem, ma Pani/Pan prawo przenieść swoje dane do innego administratora;

 5. Administrator przetwarza Pani/Pana dane osobowe m.in. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jego produktów i usług. Podstawą takiego przetwarzania jest tzw. „prawnie uzasadniony interes administratora”. W przypadku takiego przetwarzania ma Pani/Pan możliwość wyrażenia sprzeciwu. W konsekwencji Administrator przestanie przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w opisanym wyżej celu;

 6. aby przetwarzać dane w niektórych celach związanych ze swoją działalnością Administrator poprosił Pani/Pana o zgodę. Zgoda ta może być w dowolnym momencie cofnięta w wiadomości mailowej wysłanej do Administratora. Będzie to miało ten skutek, że przetwarzanie, które dokonane zostało przed cofnięciem zgody nie przestanie być zgodne z prawem, natomiast po cofnięciu zgody Administrator nie będzie przetwarzał danych w celach, dla których zgoda była wyrażona;

 7. jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzane dane osobowe są nieprawidłowe, przetwarzanie jest niezgodne z prawem lub Administrator nie potrzebuje już określonych danych albo kiedy wniesie Pani/Pan sprzeciw wobec przetwarzania, może Pani/Pan także zażądać, aby przez określony, potrzebny czas (np. sprawdzenia poprawności danych lub dochodzenia roszczeń) Administrator nie dokonywał na danych żadnych operacji, a jedynie je przechowywał;

 1. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany (w tym w formie profilowania), jednakże nie będzie to wywoływać wobec Pani/Pana żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Pani/Pana sytuację.

 3. Profilowanie danych osobowych polega na przetwarzaniu Pani/Pana danych (również w sposób zautomatyzowany), poprzez wykorzystywanie ich do oceny niektórych informacji o Pani/Panu, w szczególności do analizy lub prognozy osobistych preferencji oraz zainteresowań.

 1. podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy z Administratorem. Jest Pani/Pan zobowiązana do ich podania a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości świadczenia usług przez Administratora.

 2. Osobą kontaktową w sprawach ochrony danych osobowych w Farmacja.net Sp. z o. o. jest Inspektor Ochrony Danych dostępny pod adresem e-mail: iod@farmacja.net.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz

PILNE!

ZAMKNIJ