DOZ ostrzega farmaceutów przed używaniem klauzuli sumienia | farmacja.pl

DOZ ostrzega farmaceutów przed używaniem klauzuli sumienia

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-18 09:10:31 /

Największa sieć aptek w kraju ostrzega swoich pracowników, że stosowanie klauzuli sumienia przez farmaceutów to łamanie prawa. To efekt niedawnej odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na pytanie posła o stosowanie klauzuli sumienia przez farmaceutów.

– Podczas ostatniego spotkania, na początku września, poproszono nas, byśmy poinformowali pracujących u nas farmaceutów, że nie można stosować klauzuli sumienia, a za odmowę sprzedaży leku wyciągane będą konsekwencje służbowe – opowiada „Wyborczej” kierownik apteki, który brał udział w spotkaniu.

– Zarząd przekazał stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Ministerstwa Zdrowia. W polskim prawie farmaceutycznym nie ma możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez farmaceutów. Odmowa sprzedaży z jej powodu jest naruszeniem przepisów. Spółki prowadzące apteki – jako pracodawcy – są odpowiedzialne za prowadzenie działalności zgodnie z prawem – mówi Olga Rosłonek z DOZ SA.

Po stronie farmaceutów sięgających po klauzulę jest również Naczelna Izba Aptekarska. Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA twierdzi, że wywieranie tego typu nacisków jest nieuzasadnione.
- Wystarczy przecież wskazać innego pracownika apteki, który ten lek wyda. Klient może też poszukać innej placówki – mówi Leleno.

Możliwość stosowania przez farmaceutów klauzuli sumienia dopuszcza też Główny Inspektor Farmacetyczny.

- Mając na uwadze poszanowanie praw jednostki w świetle Konstytucji właściwym wydaje się dopuszczenie możliwości odmowy przez farmaceutę sprzedaży leków antykoncepcyjnych powołującego się na „klauzulę sumienia" – twierdzi Główny Inspektor Farmaceutyczny w odpowiedzi na list Rzecznika Praw Obywatelskich (czytaj więcej: GIF: Klauzula sumienia farmaceutów jest dopuszczalna, ale...). - Przedsiębiorca prowadzący aptekę, u którego taka sytuacja występuje, musi jednak zapewnić sprzedaż produktów leczniczych antykoncepcyjnych przez innego farmaceutę.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Wyborczej.

Źródło: wyborcza.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj