REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 grudnia 2018

Dyrektorzy OW NFZ będą monitorować zamówienia na leki

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Nowe zarządzenie zmienia zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe. Przewiduje ono m.in. dopuszczenie realizacji świadczeń w zakresie programów lekowych przez lekarzy w trakcie specjalizacji lub ze specjalizacją I stopnia w danej dziedzinie medycyny.

W myśl zarządzenia zobowiązano dyrektorów oddziałów Funduszu do monitorowania postępowań na udzielenie zamówienia publicznego na zakup leków. Obecnie dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ już wykonują te czynności na podstawie przepisu rangi ustawowej. Teraz będą podlegać one sprawozdaniu do prezesa NFZ na podstawie dodawanego § 28a ust. 2 zarządzenia. Dodatkowo dyrektorzy OW zostali zobowiązani do weryfikacji kosztów nabywania i rozliczania substancji czynnych posiadających kilka refundowanych odpowiedników.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, proponowane zmiany mają na celu zapewnienie legalnego, rzetelnego, gospodarnego i celowego wydatkowania środków publicznych na leki.  Pierwsze sprawozdania w tym zakresie dyrektorzy oddziałów mają przedstawić prezesowi NFZ do 30 września 2019 r.

REKLAMA

Nowelizacja wynika także z konieczności dostosowania przepisów m.in. do listy refundacyjnej obowiązującej od 1 listopada 2018 r i wprowadzonych nowych programów lekowych oraz nowych substancji czynnych. Zmiany dotyczą więc  produktów rozliczeniowych w katalogu ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych. Obejmują one też katalog leków refundowanych stosowanych w programach lekowych. Zaproponowano też zmiany dostosowujące i ujednolicające wzory umowy na realizację programów lekowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi podwyższonych wynagrodzeń lekarzy.

REKLAMA

Źródło: IK/NFZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych