Działanie doraźne to nie leczenie | farmacja.pl

Działanie doraźne to nie leczenie

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-05 11:46:48 /

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany w sprzedaży ilości lekarstw między innymi w sklepach, marketach lub na stacjach benzynowych. Rozmawiała na ten temat w swojej audycji Dominika Baraniec w Radio Kraków.

- Część preparatów z omeprazolem jest jeszcze na receptę lekarską. W tej chwili są dostępne także w sklepach. Oczywiście, jak ktoś zastosuje preparat np. na zgagę, to uzyskamy chwilową ulgę. Nie będzie to jednak ukierunkowane leczenie, jakie powinno być kontrolowane - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Barbara Jękot z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

To tzw. działanie doraźne lekarstwa: - Ból mija na chwilę, a to nie jest to samo, co leczenie pacjenta - dodaje Barbara Jękot. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć sprzedaż leków w sklepach, marketach i na stacjach benzynowych.

- Nasze społeczeństwo ma tendencję do samoleczenia. Bardzo wiele ludzi leczy się według wskazówek telewizora. A potem przychodzi z chorobami, które, gdyby były wcześniej stwierdzone, miałyby większe szanse na wyleczenie - mówi Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.
- W sklepach leki bywają też tańsze. Są różne promocje - zauważa jedna z mieszkanek Krakowa.

Musimy pamiętać, że sprzedawca w sklepie nie ma obowiązku informować nas o składzie i działaniu leków - w przeciwieństwie do farmaceuty: - Weźmy jako przykład paracetamol. Występuje on w kilkudziesięciu preapratach. Pacjenci zwykle nie czytają ulotek i opakowań leków - dodaje Jerzy Friediger.

Trwają konsultacje w tej sprawie. Jeżeli minister zaakceptuje ten projekt, zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku.

Audycja do odsłuchania pod TYM ADRESEM

Źródło: radiokraków.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj