REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 września 2018

Dzisiaj Dzień Aptekarza. Przyjrzeliśmy się zarobkom pracowników aptek…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Z najnowszego Raportu Płac 2018 – przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone wśród 5 096 pracowników aptek – wynika, że w pierwszym kwartale 2018 roku na najwyższe zarobki mogli liczyć farmaceuci zatrudnieni na stanowisku kierownika apteki w sieciach aptek skupiających powyżej 30 placówek. A co z pozostałymi stanowiskami?

W skali całego kraju na zdecydowanie najwyższe pensje mogą liczyć farmaceuci w tym województwach, gdzie nie funkcjonują uczelnie wyższe z wydziałami farmaceutycznymi. (fot. Shutterstock)

Raport Płac 2018 powstał w oparciu o narzędzie „Barometr Płac”. Jest to obecnie największe badanie wynagrodzeń farmaceutów i techników farmaceutycznych, które prowadzone jest w trybie ciągłym od 2013 roku. Metodą tą w pierwszym w kwartale 2018 roku przebadano 5 096 pracowników aptek. Co uzyskane wyniki mówią o wynagrodzeniach na rynku aptecznym?

REKLAMA

Z raportu wynika, że wysokość zarobków rośnie wraz z wielkością podmiotu, do którego należy apteka. Zdecydowanie najwyższe pensje otrzymują pracownicy sieci skupiających powyżej 30 aptek. W takiej placówce kierownik apteki może średnio liczyć na wynagrodzenie w wysokości 5 331 zł netto. W przypadku aptek niesieciowych oraz mniejszych sieci, kwoty te wahają się w okolicach 4 800 zł netto.

REKLAMA

Raport pokazuje również ogromną różnicę w zarobkach między farmaceutami pełniącymi funkcję kierownika apteki, a farmaceutami „szeregowymi”. Jednocześnie najgorzej opłacaną grupą pracowników aptecznych pozostają niezmiennie technicy farmaceutyczni na stażu, czyli tacy, którzy nie przepracowali w zawodzie jeszcze dwóch lat.

Bardzo widoczne są również różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn. Podczas gdy średnie wynagrodzenie kobiety zatrudnionej na rynku aptecznym wynosi 3 070 zł netto, mężczyźni zarabiają średnio 3 826 zł. Jedynie w przypadku techników farmaceutycznych na stażu, kobieta mogą liczyć na nieco wyższą pensję niż mężczyzna. Nie są to jednak duże różnice.

Z kolei rozkład wysokości wynagrodzeń, w zależności od lokalizacji apteki, wskazuje na dość charakterystyczną dla tego rynku sytuację niedoboru farmaceutów w mniejszych miejscowościach. Skutkuje to koniecznością oferowania im atrakcyjniejszych wynagrodzeń – niekiedy nawet wyższych niż w miastach wojewódzkich – celem przyciągnięcia ich do pracy w miastach poniżej 10 tysięcy mieszkańców. Dotyczy to szczególnie sieci aptecznych, w których wynagrodzenie „szeregowego” magistra farmacji jest na ogół wyższe w najmniejszych miejscowościach.

Jednocześnie w skali całego kraju na zdecydowanie najwyższe pensje mogą liczyć farmaceuci w tym województwach, gdzie nie funkcjonują uczelnie wyższe z wydziałami farmaceutycznymi. W rezultacie kierownik apteki w województwie zachodniopomorskim może liczyć na wynagrodzenie wyższe niż 6000 zł netto, podczas gdy w większości pozostałych województw nie przekracza ono 5000 zł netto. Na bardzo wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również pracownicy aptek w województwie mazowieckim. Obecnie działa w nim najwięcej aptek, spośród wszystkich województw, co skutkuje koniecznością konkurowania między nimi o pracowników i oferowania im wyższych wynagrodzeń.

Szczegółowy Raport Płac 2018 dostępny jest na stronie PRACA.FARMACJA.PL, a w nim między innymi wysokość zarobków pracowników aptek w zależności od miejsca pracy (województwo, wielkość miasta).

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych