Dziś kolejne spotkanie w sprawie dyżurów aptek w MZ | farmacja.pl

Dziś kolejne spotkanie w sprawie dyżurów aptek w MZ

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-26 10:20:00 /

Przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) i samorządowcy mają dosyć sporów o nocne dyżury aptek. Dziś podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Marcinem Czechem będą rozmawiać o sposobach rozwiązania sytuacji. Proponują, by za dyżury płacił aptekarzom Narodowy Fundusz Zdrowia.

Obowiązek dyżurowania nocą nakłada na aptekarzy art. 94 ustawy – Prawo farmaceutyczne. Daje też radom powiatu prawo do określania rozkładu godzin pracy i dyżurów aptek, tak by zapewnić mieszkańcom możliwość zakupu leków nocą, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Tymczasem rady nie mają prawa nakazać pracy w nocy konkretnym aptekom.

– Zmuszając aptekarzy do dyżurowania w nocy i święta, przytacza się argument, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Tyle że od lekarza nikt nie wymaga, by spełniał obowiązek leczenia chorych w kupionym przez siebie szpitalu – tłumaczy Mariusz Politowicz, szef zespołu ds. dyżurów Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego zwrócił niedawno uwagę, że art. 94 nie tylko jest sprzeczny z przepisami prawa i zdrowym rozsądkiem, ale także ogranicza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Narzucając aptekarzom arbitralnie czas pracy, w sposób nieuprawniony wyręczają w tym pracodawcę.

- Z punktu widzenia pacjenta korzystne byłoby, gdyby w jednym punkcie lub w niedużej odległości zapewnić nocną i świąteczną opiekę lekarską i pielęgniarską oraz dyżur apteki. Pacjent nie biegałby wówczas po mieście w środku nocy. Dlatego proponujemy nowelizację prawa farmaceutycznego, która wprowadzi instytucję ryczałtu dla aptekarza rekompensującego mu koszty dyżuru w nocy i w święta - mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej.

Źródło: rp.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj