REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 kwietnia 2019

Dziś w Sejmie farmaceutyczny pojedynek. Kto wygra to starcie?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Na godzinę 12:00 zaplanowano dzisiaj posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Posłowie zajmą się projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który od kilku tygodni budzi ogromne emocje. Część proponowanych zapisów ma równie zagorzałych przeciwników co zwolenników. Na afiszu znajdzie się wysyłkowa sprzedaż leków na receptę, Karta Dużej Rodziny w aptekach i penalizacja nielegalnego wywozu leków.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o działalności leczniczej (druk nr 3303) odbędzie się dzisiaj o godzinie 12:00. Będzie można śledzić je na żywo, dzięki transmisji na stronach Sejmu. Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia rozegra się pojedynek między przedstawicielami przedsiębiorców, przedstawicieli największych sieci aptecznych w Polsce, a samorządem aptekarskim. ZPA PharmaNET oraz Naczelna Izba Aptekarska wielokrotnie prezentowały sprzeczne opinie na temat konkretnych zapisów projektu nowelizacji. Dzisiaj usłyszymy ich argumenty w następujących kwestiach:

Karta Dużej Rodziny w aptekach

Zaledwie kilka dni temu ZPA PharmaNET oraz kilka innych organizacji biznesowych, wystosowały list otwarty do posłów. Jego tematem było przywrócenie w projekcie zapisów umożliwiających udział aptekom w Karcie Dużej Rodziny (czytaj więcej: PharmaNET do Posłów: Wesprzyjcie pacjentów, nie korporację aptekarską). Zapis taki zniknął z projektu po konsultacjach publicznych (czytaj więcej: Ministerstwo wycofuje się ze zmian w zakazie reklamy aptek…). Zdaniem przedstawicieli sieci aptecznych, stało się tam pod wpływem nacisków samorządu aptekarskiego (czytaj więcej: Farmaceuci piszą do Premiera. W jakiej sprawie?).

REKLAMA

Samorząd aptekarski z kolei od samego początku wskazywał, że zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne nie są potrzebne, do tego by w aptekach mogła funkcjonować Karta Dużej Rodziny. Naczelna Izba Aptekarska wskazywała wielokrotnie, że niedopuszczalne jest jednak wykorzystywanie programu do promocji apteki. NIA w ramach konsultacji publicznych, złożył obszerne uwagi do projektu nowelizacji. Znalazła się wśród nich także alternatywna propozycja jednoznacznego rozwiązania dylematu związanego z Kartą Dużej Rodziny. NIA wskazywała, że zamiast zmian w zakazie reklamy aptek, należy wprowadzić zmiany w ustawie z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (czytaj więcej: Walka o zakaz reklamy aptek z Kartą Dużej Rodziny w tle…).

REKLAMA

Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę

Podczas jednego z ubiegłorocznych posiedzeń Komisji Zdrowia, posłowie przegłosowali zaskakującą poprawkę do ustawy Prawo farmaceutyczne. która dopuściła prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza. Środowisko farmaceutyczne zaskoczone takim rozwiązaniem i jednoznacznie skrytykowało pomysł posłów (czytaj więcej: Leki na receptę będą dostępne w sprzedaży wysyłkowej? Zaskakująca decyzja posłów!). W projekcie nowelizacji, który będzie rozpatrywany podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia, pojawiają się przepisy doprecyzowujące wysyłkową sprzedaż leków do osób niepełnosprawnych, która ma obowiązywać już od 1 lipca 2019 roku.

Naczelna Izba Aptekarska od samego początku wskazuje na liczne zagrożenia wynikające z tego rozwiązania oraz ciągle nieprecyzyjne przepisy. Samorząd aptekarski uważa, że takie rozwiązanie stwarza niebezpieczny precedens, jakim jest otwarcie kolejnego kanału dystrybucji, poza jakąkolwiek kontrolą ze strony odpowiednich służb (czytaj więcej: NIA: Rynek nie jest przystosowany do sprzedaży wysyłkowej leków na receptę). Zdanie NIA wysyłkowa sprzedaż leków na receptę okaże się też gwoździem do trumny aptek indywidualnych, które nie prowadzą sprzedaży internetowej, jak ma to miejsce w Niemczej (czytaj więcej: Setki farmaceutów wyszły na ulice. Dlaczego protestują?). Przewagę z kolei zyskają największe sieci aptek. To ostatnie zdaje się potwierdzać stanowisko ZPA PharmaNET, który od samego początku popiera to rozwiązanie (czytaj więcej: PharmaNET za sprzedażą leków na receptę w aptekach internetowych).

Walka z nielegalnym wywozem leków

Najważniejszym celem projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego jest jednak walka z nielegalnym wywozem leków. To właśnie dlatego projekt ten został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a Ministerstwo Zdrowia jedynie współuczestniczyło przy jego tworzeniu. Nowela wprowadza wyraźny zakaz zaopatrywania się przez hurtownie farmaceutyczne w produkty lecznicze u detalistów, czyli m.in. w aptekach. Zakaz ten obejmie również przesunięcia międzymagazynowe w ramach jednej firmy, a więc np. z apteki do hurtowni tego samego właściciela.

Z drugiej strony nowelizacja ściśle określa przypadki, w których apteka może zbyć leki. W ten sposób projekt w sposób kompleksowy i zamknięty reguluje dopuszczalny kierunek dystrybucji leków – od producenta, poprzez hurtownię i aptekę, do pacjenta (czytaj więcej: Będą kary więzienia dla nieuczciwych aptekarzy…) .

Źródło: ŁW

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych