REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 września 2019

E-recepta do zrealizowania przez aplikację

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 16 września 2019 r. działa serwis mObywatel.pl. Dzięki niemu pacjent może ściągnąć na swój smartfon aplikację, która uruchomi e-receptę.

Jak donosi portal mzdrowie.pl, aby uruchomić e-receptę konieczna jest aktywna mTożsamość (czytaj więcej: Aplikacja mObywatel pomoże zrealizować e-receptę). Jeśli pacjent jej nie posiada, zostanie ona założona przy instalacji e-recepty. Usługa wymaga również aktywnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Gdy się okaże, że pacjent jeszcze nie ma tego konta, aplikacja sama je utworzy przy pierwszym uruchomieniu.

Pozostałe korzyści

Dodatkowo aplikacją tą można np. potwierdzić swoją tożsamość w pociągach PKP oraz na Poczcie Polskiej. Będzie także można przedstawić za jej pomocą swój dowód rejestracyjny i OC pojazdu.

REKLAMA

Przychodnie lekarskie będą kolejnym miejscem, gdzie pacjenci będą mogli potwierdzać swoją tożsamość aplikacją mObywatel. Obecnie do korzystania z aplikacji niezbędne jest posiadania smartfona z systemem Android. Wersja na iOS doczeka się tej funkcjonalności w późniejszym terminie (czytaj również: Co zrobić, żeby e-recepta działała tak jak powinna?).

REKLAMA

Już ponad 8 milionów e-recept

Elektroniczne recepty obowiązkowe będą od stycznia 2020 roku (czytaj również: Aptekarze coraz bardziej zaniepokojeni i zniecierpliwieni e-receptą). Do dziś wystawia je prawie 19 tysięcy lekarzy w prawie czterech tysiącach placówek leczniczych z 493 miast. Dotychczas wydano ponad 8 milionów e-recept. Jak mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, każdego dnia do systemu e-zdrowie podłączają się kolejne jednostki i kolejni lekarzy.

E-recepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki niej można pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez lekarza. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa można również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo.

Źródło: IK/mzdrowie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych