REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 stycznia 2020

E-recepta: pacjenci obawiają się podawania w aptekach numeru PESEL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jednym ze sposobów realizacji w aptece e-recepty, jest podanie farmaceucie numeru PESEL oraz czterocyfrowego numeru PIN. Starsi pacjenci zgłaszają w związku z tym swoje zastrzeżenia. Obawiają się, że dyktowany w aptece PESEL może usłyszeć oszust, który będzie chciał wyłudzić pieniądze.

Każdy z nas ma swój własny i niepowtarzalny numer PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności). Numer ten znajduje się między innymi na każdej recepcie wystawianej przez lekarza lub pielęgniarkę. Pacjenci realizując do tej pory recepty papierowe w aptekach, również przekazywali farmaceutom swoje numery PESEL. Dlaczego więc część z nich obawia się teraz ich udostępniania przy realizacji e-recept?

– Nasi seniorzy boją się, że jakiś oszust usłyszy w aptece PESEL, a potem będzie chciał wyłudzać pieniądze na tzw. wnuczka – mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego NFZ, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

REKLAMA

Podanie numeru PESEL oraz czterocyfrowego numeru PIN jest bowiem jednym ze sposobów realizacji e-recepty. Inne to okazanie w aptece wydruku informacyjnego lub kodu QR w aplikacji mObywatel. Seniorów niepokoi przede wszystkim ta pierwsza metoda, która wiąże się z dyktowaniem PESEL-u na głos w aptece.

REKLAMA

– Mamy na to radę. Podajemy PESEL na karteczce, albo podajemy farmaceucie dowód osobisty, gdzie znajduje się PESEL – mówi Małgorzata Doros.

Co można wyłudzić na numer PESEL?

Jak się jednak okazuje, samo posiadanie numeru PESEL nie daje wiele możliwości do wyłudzenia pieniędzy czy innego oszustwa. Podkomisarz Magdalena Wiśniewska z Biura Prasowego Śląskiej Policji przyznaje, że do tej pory nie było takich zgłoszeń. Niemniej radzi chronić swój PESEL.

Kancelaria Radców Prawnych Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych na swojej stronie internetowej odpowiada na pytania czy na PESEL można zaciągnąć pożyczkę lub kredyt? Zdaniem eksperta tej kancelarii „posiadanie wyłącznie numeru PESEL nie będzie stanowiło wystarczającej informacji do otrzymania pożyczki.

– Faktycznie, istnieje na rynku wiele ofert tzw. pożyczek na PESEL, jednakże nie oznacza to, że numer PESEL jest jedyną potrzebą daną do pozytywnego rozpatrzenia wniosku – informują prawnicy i dodają, że obok numeru PESEL wymagana jest większa ilość danych. Najczęściej będzie to seria dowodu osobistego czy numer konta bankowego. Jednakże nie można wykluczyć istnienia różnych instytucji, którzy oferują pożyczki jedynie na podstawie numeru PESEL.

Kancelaria Lubasz i Wspólnicy przypomina, że Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że naruszenie w postaci uzyskania dostępu do danych PESEL przez nieuprawnioną osobę trzecią powoduje prawdopodobieństwo wysokiego ryzyka negatywnych skutków dla osób, których dane dotyczą. W szczególności może to polegać na nieuprawnionym wykorzystaniu ich danych w celu uzyskania przez osoby trzecie na szkodę osób, których dane naruszono, kredytów w instytucjach poza bankowych.

Źródło: ŁW/Dziennik Zachodni

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych