REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 13 listopada 2018

e-recepta – podsumowanie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

e-recepta – podsumowanie

Po latach przygotowań, wielkimi krokami zbliża się moment, w którym do polskich aptek zawita e-recepta. Z założenia ma ona ułatwić pracę zarówno lekarzom jak i farmaceutom, a także stworzyć jeden wspólny europejski system dostępu do opieki zdrowotnej. Od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje on już w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech czy Estonii, gdzie w formie elektronicznej wypisywanych jest większość recept.

E-recepta to mniejsze ryzyko wydania nieprawidłowego leku pacjentowi, większa dostępność terapii dla Pacjenta – może być wystawiona bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Leki wystawione w ramach e-recepty mogą być również zrealizowane w różnych aptekach. To w końcu powstanie Internetowego Konta Pacjenta, a przez to dostęp do wszystkich przepisanych leków, co w dłuższej perspektywie ułatwi opiekę farmaceutyczną.

Z założenia działanie e-recepty ma być łatwe:

REKLAMA
  1. Lekarz wystawia i podpisuje podpisem elektronicznym e-receptę.
  2. Pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub e-receptę w formie sms -a lub e-maila wraz kodem PIN, który z PESELEM stanowi klucz do odczytania e-recepty.
  3. Ostatni krok to realizacja e-recepty przez farmaceutę w dowolnej aptece lub punkcie aptecznym poprzez zeskanowanie kodu kreskowego znajdującego się na recepcie zbiorczej.

W praktyce sam proces może nie być tak prosty, co pokazał pilotaż prowadzony od początku roku w Siedlcach i Skierniewicach. Wzięło w nim udział 59 aptek i 6 podmiotów wystawiających recepty. Przygotowano ponad 50 tyś e-recept, z których zrealizowano 34 tysiące. Pilotaż pozwolił na korektę licznych błędów, co miejmy nadzieję ułatwi późniejszą pracę. Nie przeprowadzono niestety pełnej walidacji systemów gabinetowych, przez co w dalszym ciągu największym problemem jest aktualność słowników. Może to doprowadzić do licznych błędów po stronie lekarza, ale miejmy nadzieję, że przez najbliższy rok jeszcze wiele się zmieni.

REKLAMA

Dostosowanie do wymagań e-recepty zgodnie z art. 56 ust. 4a ustawy o systemach informacji w ochronie zdrowia zmusza apteki i punkty apteczne do założenia konta na Platformie P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), co umożliwi generowanie Dokumentu Realizacji Recepty (DRR), który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Przed przystąpienie do składania wniosku należy jednak zweryfikować często nieaktualne dane znajdujące się rejestrze aptek oraz farmaceutów. Co ważniejsze nie potrzeba do tego certyfikowanego podpisu elektronicznego – wystarczy profil zaufany, a sam proces zajmuje nie więcej niż kilka minut. Po wprowadzeniu zmian zostają one zaktualizowane najczęściej w ciągu kilku dni.

Link do instrukcji: https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/proces_aktualizacji_danych_w_rejestrze_aptek_v_1_0_5bb729ad88054.pdf

Po zaktualizowaniu danych należy złożyć wniosek o wygenerowanie certyfikatu dla apteki bądź punktu aptecznego:

https://sow.ezdrowie.gov.pl/wniosek

Pod linkiem można znaleźć prosty tutorial przygotowany przez CSIOZ:

https://www.youtube.com/watch?v=1vFFU61vmyA&t=0s&index=2&list=PLzPRusQntEIl5Q8ZfN7Pxd2q58eS3gq0C

Kiedy mamy już komplet certyfikatów pozostaje już jedynie ich wgranie, zgodnie ze wskazówkami dostawcy oprogramowania aptecznego. Na wszystkie powyższe czynności apteki i punkty apteczne mają czas do 31 grudnia 2018 roku. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie elektronicznej, co bez pełnej rejestracji apteki będzie niemożliwe, również w okresie przejściowym rozpoczynającym się 1 stycznia 2019 roku.

Wszelkie instrukcje, wyczerpujące chyba w pełni proces dostosowania się do nowej rzeczywistości znajdują się na stronie CSIOZ:

https://www.csioz.gov.pl/projekty/nasze-systemy/project/e-recepta/

Aby ułatwić dostosowanie systemów aptecznych do nowych wymagań, farmaceuci mają szansę na wsparcie finansowe przeznaczone na wprowadzenie e-recepty. W porozumieniu z samorządem aptekarskim wypracowano dokument, na mocy którego apteki ogólnodostępne oraz punkty apteczne będą mogły odliczyć od podatku wydatki poniesione na podłączenie do Platformy P1. Jest to ważna informacja szczególnie dla małych prywatnych aptek, w których właściciel jest jednocześnie kierownikiem apteki i jedynym farmaceutą.

Więcej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/farmaceuci-otrzymaja-wsparcie-finansowe-przeznaczone-na-dostosowanie-do-e-recepty

E-recepta to nie pierwszy krok w digitalizacji opieki zdrowotnej. Od stycznia 2018 roku z powodzeniem funkcjonują w Polsce e-zwolnienia W dalszej kolejności wprowadzone zostaną e-skierowania, czy elektroniczna dokumentacja medyczna oraz Internetowe Konto Pacjenta. Mimo wielu krytycznych głosów, dalsza cyfryzacja polskiej służby zdrowia jest nieunikniona, a jej powodzenie w dużej mierze zależy od naszej otwartości i chęci do zmian. W zmianach tych polscy farmaceuci powinni upatrywać swojej szansy. Szczególnie, że w naszym kraju ponad 25 milionów mieszkańców aktywnie korzysta z internetu, a smartfonów jest o 20 milionów więcej niż mieszkańców.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych