REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 1 sierpnia 2019

E-recepta – wady i zalety

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od kilku miesięcy farmaceuci w całej Polsce spotykają się z realizacją e-recept. Od 1 stycznia 2020 roku będzie to jedyna dostępna forma recept. Czy takie rozwiązanie przynosi same plusy czy jednak można doszukać się wad?

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Nowoczesne rozwiązania w służbie zdrowia

Ostatnie lata przynoszą wiele rozwiązań teleinformatycznych, które mają na celu skrócenia procedur biurokratycznych, zmniejszenie czasu oczekiwania w kolejce u lekarza, zmniejszenia liczby akże zwiększenie poziomu kontroli rozchodu leków i realizacji recept.  Wdrożenie kolejnych systemów, pokazuje, że w takim kierunku zmierza przyszłość medycyny.

REKLAMA

Przypomnijmy raz jeszcze – e-recepta

Recepta elektroniczna jest widoczna na monitorze komputera po zeskanowaniu 4-cyfrowego kodu dostępu wraz z numerem PESEL pacjenta.  Jedna e-recepta posiada wyłącznie jeden lek. Kilka e-recept (maksimum 5) to tzw. E-receptabiorcza. W celu realizacji wyżej opisanej recepty pacjent może przyjść z kodem dostępu w postaci wydruku informacyjnego, SMS-a, e-maila, kodu kreskowego wyświetlonego na telefonie bądź tablecie. Jedna recepta musi być zrealizowana w jednej aptece.

E-recepta, korzyści dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów

Podczas omawiania projektu, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński deklarował korzyści płynące dla pacjentów, aptekarzy i lekarzy.

Lekarze Farmaceuci Pacjenci NFZ
Zmniejszanie niewłaściwego wystawiania recept Czytelność i wiarygodność recept Brak możliwości zgubienia e-recepty Kontrola ordynacji lekarskiej
Możliwość kontroli stosowania leków, u osób przewlekle chorych, które zapisywane będą na indywidualnych kontach pacjentów, co pozwoli na pełny wgląd w historię przepisanych i zrealizowanych recept  po wyrażeniu zgody przez pacjenta Zwiększa się bezpieczeństwo na skutek zmniejszenia ryzyka wydania nieprawidłowego leku Możliwość podziału e-recepty i jej realizacji  w różnych aptekach Dostęp do danych realizowanych i przepisywanych recept, co pozwala na lepszą analizę i wyciąganie wniosków
  Wszechobecna komputeryzacja aptek pozwala na bezproblemowe wdrożenie projektu Brak oczekiwania na odpis recepty
  Informacje o dawkowaniu leku są czytelne i jasne Zapobieganie odsyłaniu pacjentów w aptece do lekarza w celu korekty recepty
  Osoby przewlekle chore nie muszą zapisywać się na wizytę w celu przedłużenia recepty, ponieważ lekarz jest wstanie wystawić e-receptę z przesuniętym terminem wydania i nie ma konieczności wykupywania wszystkich recept
  Informacje o dawkowaniu leku są czytelne i jasne

Druga strona medalu…

Poniżej zebrano wady E-recepty:

  1. Pierwszy problem stanowi nadal niewielkie przeszkolenie personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy będących już w wieku emerytalnym. Przyswojenie takiej „nowinki technologicznej” może być dla nich problematyczne.
  2. Niewiedza dotyka również pacjentów, którzy nie orientują się jak poprawnie korzystać z e-recepty, co prowadzi do preferowania recepty papierowej.
  3. Obserwuje się także nieprecyzyjność działania systemu realizacji takich recept. Farmaceuci borykają się z licznymi błędami, zawieszeniem systemu, co związane jest z restartem wszystkich komputerów w aptece, uniemożliwiając pracę i potęgując kolejki.
  4. Awaria Internetu, uniemożliwia zrealizowanie E-recepty i wydanie leku.
  5. Nie ma możliwości poprawy takiej recepty, w przypadku błędnej dawki leku, recepta musi zostać anulowana i wystawiona ponownie.

Powyższe przykłady pokazują, że każde nowe rozwiązanie przynosi ze sobą plusy i minusy, miejmy jednak nadzieję, że dalsze prace nad e-receptą sprawią, że korzyści przeważą i spełnią oczekiwania, które motywowały do wdrążenia tego systemu.

Bibliografia:

  1. Centrum systemów informacyjnych ochrony zdrowia, FAQ e-Recepta: Farmaceuci, 2018, Warszawa
  2. Witkowski M., E-recepta mały przewodnik, Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
  3. https://mgr.farm/opinie/dlaczego-lekarze-i-pacjenci-znienawidza-e-recepte/(dostęp 05.05.19)
  4. https://www.mp.pl/technologie/edm/wiadomosci/181942,e-recepta-korzysc-dla-pacjentow-aptekarzy-systemu-a-dla-lekarzy(dostęp 05.05.19)
  5. https://www.prawo.pl/zdrowie/e-recepta-to-korzysci-i-zagrozenia,238349.html(dostęp 05.05.19)
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych