REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 marca 2020

Ekopłatnik 2019. Poradnik dla aptek…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do 31 marca 2020 r. każda apteka jest zobowiązana dostarczyć raport z korzystania ze środowiska. Do jego przygotowania zobligowane są apteki ogrzewane kotłem na węgiel lub kotłem gazowym oraz/lub posiadające samochody firmowe.

Procedurę przygotowania takiego raportu opisałem dokładnie już rok temu w artykule „Przygotowanie sprawozdania dla aptek korzystających ze środowiska”. W bieżącym roku 2020, o ile zrobiliśmy to dobrze rok temu, mamy znacznie mniej pracy…

Logowanie do serwisu Ekopłatnik odbywa się identycznie jak w zeszłym roku kalendarzowym. Wystarczy wejść na stronę urzędu, umożliwiającą utworzenie takiego raportu. Dla województwa opolskiego jest to np.: https://ekoplatnik.opolskie.pl i przygotowany przeze mnie opis dotyczy właśnie serwisu dla woj. opolskiego. Zakładam jednak, że w innych województwach serwis Ekopłatnik wygląda i działa identycznie.

REKLAMA

 Na początku musimy określić nasze zużycie węgla/gazu/paliwa. W idealnym przypadku jeśli zużycie pozostało na identycznym poziomie możemy użyć funkcji skopiuj dane z zeszłego roku.

REKLAMA
Zużycie gazu
Zużycie gazu
Zużycie paliwa
Zużycie paliwa

W pozostałych przypadkach również możemy użyć tej opcji a następnie dokonać korekty skopiowanych wartości do zużycia z całego roku 2019.

Kopiowanie danych
Kopiowanie danych

Uzupełnienie stawki opłat oraz ich wyliczenie odbywa się automatycznie po wpisaniu/korekcie ilość zużytych ton węgla, m3 gazu, litrów paliwa w odpowiednich polach formularzy.

Po zatwierdzeniu formularzy należy je tylko wydrukować w 2 kopiach używając do tego opcji „wydrukuj lub wyślij” portalu Ekopłatnik. Następnie należy je podpisać w odpowiednich miejscach i wysłać na adres jaki pojawił się na stronie.

Wydruk raportu
Wydruk raportu

W razie pojawienia się błędu należy dokonać poprawki w adresie apteki (w moim przypadku wystarczyło zaznaczyć, że nr lokalu nie występuje w adresie apteki). Jeśli opłata wyliczona przez portal jest mniejsza od 100 zł  to wydrukowanego formularza nie musimy nawet wysyłać pocztą (wystarczy go przechowywać w aptece na wypadek ewentualnej kontroli). W przypadku kiedy opłata przekracza 100 zł a jest mniejsza od 800 zł musimy tylko wysłać podpisany formularz pocztą a kopię zachować dla siebie. Natomiast w przypadku kiedy wyliczona opłata przekracza wartość 800 zł musimy wysłać podpisany formularz pocztą i wykonać przelew na kwotę w nim wskazaną na konto urzędu (kopię formularza oraz potwierdzenie przelewu należy przechowywać w aptecznym archiwum).

Na szczęście zwykle pojedyncza apteka nie posiada aż tak dużego zużycia, opału i paliwa, aby musiała płacić za korzystanie ze środowiska. Nie przekonany się o tym jednak wcześniej zanim nie dokonamy odpowiedniego wyliczenia w portalu…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych