Eksperci ostrzegają przed lekami z niepewnego źródła | farmacja.pl

Eksperci ostrzegają przed lekami z niepewnego źródła

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-01 10:40:00 /

GIF przygotowuje kampanię społeczną, dotyczącą zagrożeń, które związane są z kupowaniem leków z niepewnego źródła. W Polskim Radio rzecznik prasowy Głównego Inspektora Farmaceutycznego przyznał jednak, że Urząd nie ma kompetencji, by wkraczać w miejsce, które nie są aptekami czy hurtowniami farmaceutycznymi. Kto zatem będzie walczył z fałszerzami leków?

– Ponad połowa leków dostępnych w Internecie to podróbki. Oferowane tam preparaty zachęcają do zakupu niską ceną. Jednak właśnie to powinno być wskazówką, że lek może być podrobiony – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej. Gościem audycji był również Paweł Trzciński z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak relacjonował w PR24 Tomasz Leleno, „według Światowej Organizacji Zdrowia nawet co setny lek na polskim rynku może być podrobiony”.
– Polacy rocznie wydają na tego typu specyfiki nawet 100 milionów złotych – wskazywał ekspert, podkreślając przy tym, że medykamenty z niepewnego źródła mogą być groźne dla zdrowia. – Najczęściej podrabiane są leki na odchudzanie, erekcję, a także środki antykoncepcyjne. Problem dotyczy jednak także leków ratujących życie – dodawał.

Paweł Trzciński podkreślał natomiast, że problem widzi również Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

– Wspomagamy działania policji czy służb celnych, dotyczące walki z procederem wprowadzania na rynek podrobionych leków. Sami nie mamy jednak kompetencji, by wkraczać w miejsca, które nie są aptekami czy hurtowniami leków – tłumaczył gość PR24, zapowiadając jednocześnie, że GIF przygotowuje kampanię społeczną, dotyczącą zagrożeń, które związane są z kupowaniem leków z niepewnego źródła.

Źródło: polskieradio.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj