Eksperyment Milgrama wiecznie żywy | farmacja.pl

Eksperyment Milgrama wiecznie żywy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-05 10:58:00 /

Tym razem to polscy naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS postanowili odtworzyć eksperyment psychologiczny przeprowadzony ponad 50 lat temu. Eksperyment Milgrama jest jednym z najbardziej znanych badań nad posłuszeństwem wobec autorytetów. Polacy analizowali, czy w 2015 r. jest on dalej aktualny. Czy bylibyśmy w stanie porazić ludzi prądem, gdyby ktoś nam tak nakazał?

Celem badania było określenie poziomu posłuszeństwa wśród mieszkańców Polski. Było to o tyle interesujące, że testy oparte na metodyce Milgrama nigdy nie były prowadzone w Europie Środkowej. Bogata historia naszego kraju wydała się naukowcom wyjątkowo interesująca w kontekście wywarcia wpływu na społeczeństwo.

Eksperyment Milgrama polegał na sprawdzeniu gotowości ludzi do karania innych za pomocą wstrząsów elektrycznych, gdy byliby zachęcani przez eksperymentatora - nauczyciela. Eksperyment wykazał, że ludzie pod presją ze strony władz, są gotowi do wykonywania poleceń, nawet jeśli mogą one zaszkodzić innym.
Do polskiej wersji badania zrekrutowano 80 osób (40 kobiet i 40 mężczyzn) w wieku 18-69. Uczestnicy mieli do dyspozycji 10 przycisków, każdy z nich był kolejnym poziomem terapii wstrząsowej. Okazało się, że poziom posłuszeństwa wobec osób wydających polecenia był równie wysoki jak w oryginalnym eksperymencie. Do najwyższego poziomu wstrząsów było gotowych przejść nawet 90% badanych!

Większość osób słysząc o eksperymencie Milgrama twierdzi, że nigdy nie zachowałaby się w taki sposób. Polskie badanie po raz kolejny pokazuje, że jaką ogromną moc ma sytuacja z którą przyszło się zmierzyć i jak łatwo ludzie zgadzają się na zrobienie rzeczy, które w powszechnej ocenie są uważane za okrutne. Pół wieku po oryginalnych badaniach posłuszeństwo wobec władzy jest w dalszym ciągu uderzające - większość ludzi jest nadal skłonna ranić prądem bezbronne osoby.

Źródło: www.sciencedaily.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj