REKLAMA
Autor: Maciej Czerwi ski Opublikowano: 11 czerwca 2018

Ekspozycja, ekspedycja i samoobsługa

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ewolucja aptecznych wnętrz odbywa się na naszych oczach. Znikają szyby oddzielające farmaceutę od pacjenta, pojawia samoobsługa i wielkie ekrany zamiast półek… Na co zwrócić uwagę, by urządzić aptekę tak, by wpisywała się w najnowsze trendy?

Jeśli apteka dysponuje naprawdę dużą izbą ekspedycyjną, można pokusić się o stworzenie małych alejek zbudowanych z półek. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Towarzyszą nam w pracy codziennie. Są niezbędne do funkcjonowania każdej apteki, zapewniają porządek i umożliwiają odpowiednie zarządzanie magazynem. Są dosłownie podstawą, dla całego aptecznego asortymentu. Mowa oczywiście o meblach, które w różnych wersjach, parametrach i kształtach są obecne w naszej pracy. Jak zmieniały się apteczne wnętrza można łatwo prześledzić wybierając się do jednego z kilku muzeów farmacji, jakie funkcjonują w Polsce. Charakterystyczne gabloty mieszczące na swoich rozlicznych półkach słoje z substancjami recepturowymi, niewielkie, ciężkie szuflady i lada ekspedycji z szybą – to umeblowanie charakterystyczne dla aptek z zamierzchłych czasów. A wszystko to wykonane z solidnego, acz ciężkiego drewna. Taki wzorzec panował i niekiedy gdzieniegdzie jeszcze nadal występuje w naszych aptekach – z tą różnicę, że obecnie zamiast litego drewna mamy rozmaite kombinacje płyt pilśniowych lub sklejek.

Jak wszystkie przedmioty użytkowe, również meble apteczne z roku na rok ewoluują. Zmiany dotyczą nie tylko trendów estetycznych, ale także służą poprawie ergonomii funkcjonowania aptek. Umeblowanie jest też istotnym elementem strategii marketingowej. Rzut oka na nowopowstające apteki wystarczy, by dostrzec szereg innowacji, o których dawnym farmaceutom się nawet nie śniło. To już nie tylko proste regały i półki, ale często konstrukcje z wbudowanym oświetleniem, szklanymi półkami o odpowiedniej nośności, często zwieńczone tablicą informacyjną dla laików na temat asortymentu znajdującego się na tym regale. Drewniane komody zastąpione zostały przez metalowe szafy głębokiego składowania, wyposażone w dużą ilość szuflad na prowadnicach. Również elementy służące do prezentacji asortymentu nie ograniczają się tylko do półek…

Półki i szuflady

Prawidłowo dobrane meble apteczne podkreślą charakter apteki, jako placówki ochrony zdrowia. Pomagają w organizacji pracy za pierwszym stołem i na ekspedycji oraz organizują powierzchnię magazynową dla leków i wyrobów medycznych. Są także ozdobą całej apteki. Jakie sprawdzone rozwiązania meblowe pojawiają się w aptekach najczęściej?

Otóż absolutną podstawą są… półki. Mają one dwojakie zastosowanie. Po pierwsze i najważniejsze, umożliwiają prezentację produktów aptecznych. Po drugie, stanowią to miejsce ich magazynowania. Wybierając tego typu mebel warto zwrócić zatem uwagę na to, istnieje możliwość dostosowywania wysokości półek do naszych potrzeb, zastosowane rozwiązania są na tyle proste oraz intuicyjne, by nie wymagały użycia dodatkowych narzędzi. Jednocześnie warto zadbać o to, by ich konstrukcja zapewniała odpowiednią stabilność całego mebla.

Półki (w formie regału lub wiszące) często zwieńczone są opisem (w formie panelu lub innego rozwiązania). Warto zwrócić uwagę, by był on łatwy w demontażu, np. mocowany na rzepy lub zatrzaski albo (co uważam za najlepsze rozwiązanie) stanowił miejsce do ulokowania magnetycznej folii z informacją o asortymencie. Dzięki temu kierownik lub właściciel może w dość szybki sposób dostosować informację do zmiennego i sezonowego asortymentu. Ten najbardziej podstawowy mebel może mieć też np. wbudowane oświetlenie.

Warto zwrócić uwagę również na szafy z szufladami głębokiego składowania. To rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnych aptekach – mimo dość wysokiej ceny.

Szerokość, głębokość i wysokość tego mebla jest różnoraka i zwykle udaje się znaleźć kompromis pomiędzy parametrami izby ekspedycyjnej, a kubaturą tej metalowej komody. Nie zapominajmy, aby jej usytuowanie zapewniało łatwy dostęp do leków – tak by farmaceuci i technicy farmaceutyczni musieli przepychać między sobą szukając produktów. Wybierając model zwróćmy uwagę na kilka parametrów: szuflada po wysunięciu powinna sprawnie się blokować i nie wypadać z prowadnic, ale jednocześnie jej wyciągnięcie powinno być możliwe bez konieczności wzywania serwisu. Jest to o tyle ważne, że od czasu do czasu, nieprawidłowo ułożone w tylnej części szuflady leki, potrafią spaść na dno całego regału – wtedy wyjęcie, przynajmniej najniższej szuflady, jest jedynym sposobem na ich odzyskanie.

Same szuflady powinny być też wyposażone w przegródki, których przemieszczanie nie powinno sprawiać trudności – podobnie jak i ich wymiana, gdy w miarę używania ulegną zniszczeniu. Kupując system szuflad o wysokości przewyższającej wzrost przeciętnego człowieka, warto zadbać o to, by miały one przezroczyste dno. To umożliwia wgląd do szuflady również od dołu. Sam front szuflady powinien być pełny, idealnie dopasowany do całości – poprawia to estetykę wnętrza apteki. Oczywiście małe schodki lub tzw. „noga słonia” również są bardzo istotnymi elementami współgrającymi z tym rozwiązaniem.

_____________________________________________________
Zacytuj ten artykuł jako:

  • Maciej Czerwiński, Ekspozycja, ekspedycja i samoobsługa, MGR.FARM, nr 5/2017 (15), str. 28-31

Strony

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych